Německo hlásí velmi špatná čísla z průmyslu. Dopadá na ně obchodní válka mezi Čínou a USA
Pokles výroby
Produkce německého průmyslu v červnu klesla o 1,5 procenta, propad tak byl zásadně vyšší než očekávaných 0,4 procenta. Důvodem byla slabší produkce meziproduktů a investičního zboží. Vyplývá to ze středečních údajů spolkového statistického úřadu, který současně snížil data za květen, kdy výroba stoupla o 0,1 procenta a ne o dříve hlášených 0,3 procenta.
„Pokračující propad výroby je děsivý,“ řekl Alexander Krüger ze společnosti Bankhaus Lampe a dodal, že kvůli nedávné eskalaci obchodního sporu mezi Čínou a Spojenými státy bude recese ve výrobním sektoru pravděpodobně pokračovat a prognózy hospodářského růstu Německa budou sníženy. USA a Čína jsou pro německé výrobce důležitými vývozními destinacemi.
Za druhé čtvrtletí se průmyslová produkce celkově snížila o 1,8 procenta, což bylo způsobeno prudkým poklesem výroby kovů, strojů a automobilů. „Průmysl zůstává v ekonomickém poklesu,“ uvedlo ministerstvo hospodářství s tím, že sektor ještě nedospěl k bodu obratu. Produkce stavebnictví ve čtvrtletí klesla o 1,1 procenta a energetiky o 5,9 procenta.
Předpokládá se, že největší evropská ekonomika vykáže za druhé čtvrtletí přinejlepším stagnaci. Ukazatele podnikatelské nálady naznačují, že ve třetím kvartálu by mohla kvůli obchodním sporům, odchodu Británie z EU a také kvůli zpomalování globální ekonomiky i klesnout.
Německá vláda očekává, že ekonomika letos vzroste o 0,5 procenta, v roce 2020 by ale expanze měla zrychlit na 1,5 procenta, napsala agentura Reuters.
Podle Andrease Scheuerleho z DekaBank data z průmyslu naznačují, že se ekonomika ve druhém čtvrtletí snížila o 0,2 procenta poté, co v prvních třech měsících roku o 0,4 procenta vzrostla. „Předpokládáme, že se jedná o předehru technické recese,“ uvedl Scheuerle. Technická recese se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
Předběžná data o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí vydá spolkový statistický úřad ve středu 14. srpna.