USA a efekt Širiiných nůžek. Na příkladu případu Kylea Rittenhouse
ECHOPRIME
Blog Astral Codex Ten (dříve známý jako Slate Star Codex) je nejspíš jedním z povinných čtení na internetu. Jeho autor, vystupující pod pseudonymem Scott Alexander, v roce 2018 přišel s pojmem Širiiny nůžky. Ten se uchytil mezi komentátory americké politiky, jelikož dokonale popisuje čím dál víc zrychlující šílenství americké společnosti.
Pojem pochází z povídky, kterou Alexander publikoval na svém blogu. V ní technologický start-up vyvine program schopný generovat scénáře a tvrzení, jež dokážou rozvrátit jakoukoli skupinu či společnost. Program pojmenují Širiiny nůžky, podle jeho tvůrkyně. Poté co to otestují na sobě, jejich firma se rozpadne, šéf jde do vězení, protože vzteky napadne bývalého zaměstnance. Ještě předtím stihnou udělat další test na Mosambiku, vypukne tam občanská válka.
Ke konci povídky si vypravěč pročítá sto nejkontroverznějších scénářů, jež program vymyslel, když si uvědomí, že je kdosi uvádí do reality a proti Americe využívá. Je tam například spor ohledně plánované mešity v blízkosti bývalého World Trade Center v roce 2009 nebo kauza soudce Bretta Kavanaugha. „Pokud si pouze přečtete nůžkové tvrzení, je neškodné. Prostě vypadá jako triviální pravda, nebo triviální lež. Neaktivuje se, dokud o něm nezačnete mluvit s někým jiným. Nejdřív si o nich myslíte, že jsou imbecilní. Pak vás nazvou imbecilem a vy se chcete bránit. Fama crescit eundo. Všimnete si všech těch malých způsobů, jak lžou sobě a svým divákům pokaždé, když otevřou pusu, aby bránili svůj imbecilní názor.
Celý text Ondřeje Šmigola si můžete přečíst na EchoPrime nebo v tištěném Týdeníku ECHO. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.