Všichni proti Babišovi. Proč až teď?
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
POČASÍ
„Skandální prohra.“ Tak nazval neúspěch českého premiéra kolem přerozdělení dodatečného balíčku vakcín Pfizer napříč Evropskou unií předseda opoziční ODS Petr Fiala. A nebyl v tom hodnocení zdaleka sám. V pátek se spustila mediální bouře, jakou Babiš za svůj pobyt ve vysoké politice nezažil. Je to znamením soumraku mocnáře. Po třech a půl letech a půl roku před volbami ho v tom nechává vykoupat i kdysi superloajální Jan Hamáček.
Neúspěch to nepochybně je. Ale měli bychom si uchovávat smysl pro proporce. Je neoddiskutovatelné, že toto kolo přerozdělování dávek mělo politický podtón. Většina Evropské rady nemá ráda rakouského kancléře Sebastiana Kurze. (Speciálně v Německu, kde vládnoucím „konzervativcům“ Kurz během migrační krize před pěti lety připomněl, že to, co považují za populismus, byla kdysi konzervativní politika. Dodnes se nezbavil stigmatu, stačí sledovat, jak o něm referují německá veřejnoprávní média.) Účty má evropský hlavní proud také s dalším podezřelým z populismu, slovinským premiérem Janezem Janšou. Slovinská vláda v evropských orgánech (na rozdíl od Babišovy) chodí na pomoc „populistickým“ vládám Maďarska a Polska. To je první vrstva a důvod, proč střední Evropa vyšla zkrátka.
Zadruhé jsme tímto Babišovým skandálním selháním v době, kdy počet mrtvých v kategorii „zemřel s covidem“ je pořád vysoký a navzdory třem měsícům očkování neklesá, přišli o 70 tisíc vakcín. Vzhledem k tomu, že od Pfizeru mělo ministerstvo zdravotnictví na duben přislíbeno 1,1 milionu dávek, bavíme se tu o dávkách zhruba na dva dny.
Je pravda, že každý den hraje v situaci, kdy počet mrtvých s covidem je mezi stem a dvěma sty denně, roli. A je současně pravda, že dosud byla v systému laxnost, aniž by někomu zásadně vadila.
Vinou národní očkovací strategie a následných zásahů do ní se od začátku nedržíme pravidla: Staří mají přednost, tečka. Zdravotníků, jimž se vakcína píchala nejdřív, je více než 200 tisíc, přičemž část z nich nepracuje přímo v terénu a velká část už nákazu prodělala, tudíž je ochráněna přirozenou cestou. Imunolog Jiří Šinkora odhaduje, že se to týká desítek procent, možná až poloviny z nich. A pokud vezmeme do úvahy zdravotníky, kteří o vakcínu nemají zájem, pořád se tu rozhodnutím vlády přesměrovaly desítky tisíc vakcín od nejzranitelnějších jinam.
Vojáků a zaměstnanců armády, kteří se dostali do první fáze očkování, v níž by nebyli, pokud by se postupovalo podle věku a komorbidit, máme 18 tisíc. Jedenáctého března dostali rozhodnutím vlády státní a obecní policie a hasiči přednost před věkovou skupinou 65 až 69 let a před chroniky. Opět v době, kdy ani starší ročníky nejsou zdaleka naočkovány. Policistů vyčleněných pro přednostní očkování je 26 tisíc, hasičů šest tisíc. Dalších několik tisíc jsou městští strážníci.
Jen touto preferencí pro uniformované složky chybělo v uplynulých týdnech, kdy se očkovalo ještě pomaleji než dnes, zhruba stejně vakcín, kolik teď chybí následkem Babišovy vyjednávací taktiky. Prioritu pro uniformy prosadil ministr Hamáček.
Už od ledna dostávala vládní místa od některých nevládních odborníků naléhavou radu, ať co nejvíc starých lidí naočkují jednou dávkou, protože ta vesměs chrání dostatečně. Vládní místa se k tomuto poznatku slavně propracovala na konci března, dosud není uveden do praxe. Profesor imunologie Jiří Beran minulý týden na CNN Prima News naprosto logicky spočítal, že při počtu dvou milionů Čechů starších 65 let, z jejichž věkové skupiny se rekrutovalo 92 procent mrtvých s covidem, už dnes za použití kritéria věku a politiky jedné dávky mohly být proočkovány tři čtvrtiny. Pokud platí oficiální údaje o účinnosti vakcín, mrtvých by v takovém případě už dnes skoro nepřibývalo. Ale Beran byl ministerstvem veden jako dezinformátor, lidmi z vědecké Inciativy Sníh pomlouván jako šarlatán. Tento proud české vědy dominuje v grémiích vlády, středové opozice a v Otázkách Václava Moravce. Mnohem větší skandál než Babišovo 70tisicové manko je to, že lidem Beranova typu se nedostává sluchu.
Jdeme-li proti proudu času, další skandál bylo odmítání ruského Sputniku z ideologických důvodů (což bude před historiky hůře hájitelné ve světle toho, že minulý týden o licenci na Sputnik s Vladimirem Putinem po telefonu jednali Angela Merkelová s Emmanuelem Macronem). Na podzim Babišova vláda skandálně šetřila na špatném místě a od Evropské komise si objednala o 20 procent méně vakcín, než mohla. Ovšem matkou skandálů bylo odevzdání vlastního rozumu, pravomocí a suverenity Evropské komisi, aby za nás za všechny vakcíny obstarala. Komise historicky selhala.
Ve světle toho všeho je Babišovo nejnovější selhání vlastně podružnost. Veřejný prostor volá, Skandál!, jen když to zrovna jde čistě za Babišem. Celkově jsou ale vláda i centristická opozice, o velkých médiích nemluvě, ohledně vakcín mimo společně. Z tohoto pohledu můžeme to, čeho jsme svědky od pátku, chápat jako frakční boj.
NSS O PROTIKORONAVIROVÝCH OPATŘENÍCH
HNUTÍ PROTI COVIDOVÝM OPATŘENÍM