V Bruselu je víc špionů než ve Vídni, míní šéf rakouské rozvědky
Doupě špionů
Brusel už je větší doupě špionů než Vídeň. Řekl to šéf rakouského Spolkového úřadu na ochranu ústavy a pro boj s terorismem (BVT), což je rakouská civilní zpravodajská služba. V rakouské metropoli přesto nadále působí pod diplomatickým krytím stovky zahraničních agentů, dodal šéf rozvědky Peter Gridling ve vzácném vyjádření na toto téma.
Gridling podle agentury Reuters na tiskové konferenci k činnosti zpravodajské služby vyjádřil potěšení nad tím, že Brusel jakožto nervové centrum Evropské unie už předehnalo Vídeň jakožto baštu tajných agentů.
„Jsem rád, že Brusel nyní předehnal Vídeň a je tam teď větší hustota takzvaných zpravodajských služeb ze zemí mimo EU než tady,“ konstatoval Gridling.
Vídeň je dlouho známá jako místo zaslíbené špionáži, ale oficiální představitelé o tom hovoří jen zřídka. Za studené války trvala cesta autem od železné opony do rakouské metropole zhruba hodinu. V první polovině 50. let navíc byla Vídeň rozdělená na okupační sektory, podobně jako Berlín.
Vídeň zůstává především metropolí lidí s diplomatickým pasem. Je tu jedno ze sídel OSN a sídlí tu i Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE) nebo Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Mnoho zemí tu má velvyslanectví a k tomu další dvě diplomatické mise. To vytváří mnoho postů poskytujících krytí pro špiony a diplomatickou imunitu, upozorňuje agentura Reuters.
„Hovoříme o komunitě stovek lidí. Ale je jich méně než 1000,“ odpověděl Gridling na otázku, kolik zahraničních agentů působí na diplomatických misích. Dále to rozvádět ale odmítl.