Exprezident Klaus od voleb výraznou změnu nečeká: Antibabiš nebo Čína jsou falešná témata
KLAUSOVA KNIHA
Bývalý prezident Václav Klaus a jeho institut od nadcházejících sněmovních voleb neočekávají žádnou výraznou změnu. Chtěl by ale, aby přispěly k probuzení veřejnosti, která by si podle něj měla uvědomit důležitost některých témat. Klaus to novinářům řekl při čtvrtečním představení knihy s názvem Volby 2021 – budou o něčem?. Sepsal ji společně se spolupracovníky z Institutu Václava Klause.
Podle bývalého prezidenta se institut rozhodl k volbám vyjádřit, i když v nich jeho zástupci nebudou kandidovat. V knize vyjadřují obavu, že nadcházející sněmovní volby nebudou o podstatných věcech. Klaus odmítl „trivializaci voleb“ na hesla typu „antiBabiš“ nebo na podněcování strachu z Ruska a Číny, což považuje za „zástupná, a proto falešná témata“.
Bývalý prezident novinářům řekl, že Česká republika se nachází na významné dějinné křižovatce. Vytkl politickým stranám, že to nevidí a že se podstatným tématům záměrně vyhýbají. Členy institutu podle Klause trápí, že se kvalitativně mění západní svět, a nechtějí tomu jen přihlížet.
Kniha se skládá z pěti příspěvků, které sepsali Klaus a jeho spolupracovníci. V předmluvě Klaus společně se svým bývalým kancléřem Jiřím Weiglem uvádí, že Česko stojí před zásadním ohrožením své existence, suverenity a budoucí prosperity. Obávají se toho, že se ČR stane objektem "gigantického levičáckého sociálního experimentu". V textu se vyslovují proti Pirátům a dvěma opozičním koalicím, uspokojení "pro skutečného demokrata a svobodného člověka" nevidí ani v konání premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho potenciálních spojenců, i když k němu jsou autoři smířlivější.
Ve svém příspěvku pak Klaus opakuje, že po odchodu svého syna z vedení Trikolóry nebude mít koho volit. Uvádí, že se s žádnou stranou, v podobě jak se dosud prezentují, není schopen identifikovat. Deprimuje ho dnešní ODS, protože od ní má očekávání. Záblesky racionálního postoje vidí u SPD a Svobodných, koncepčně správné základy našel u Trikolóry.
Za klíčová témata současnosti, která se nebudou ve volbách řešit, Klaus považuje například "ideologii progresivismu a globalismu", hledání racionální politiky státu vůči epidemii koronaviru nebo důsledky "obrovských dluhů států". Za důležitá témata označil i "agresivní genderismus", eurointegraci nebo "falešnou zelenou ideologii". Řešit by chtěl i "deliberalizaci západní části světa".