Nesmrtelné Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Stále táhnou další generace čtenářů

RYCHLÉ ŠÍPY

Nesmrtelné Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Stále táhnou další generace čtenářůNOVÉ
Výtisky časopisu Mladý hlasatel, v němž do roku 1941 vycházel komiks Rychlé šípy Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Panorama
Sdílet:

Komiks Jaroslava Foglara Rychlé šípy, který začal vycházet 17. prosince 1938 na zadní straně časopisu Mladý hlasatel, oslovuje další generace čtenářů. Děti mají stále o příhody Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky zájem. Pětice Rychlých šípů se navíc stala součástí popkultury.

Rychlé šípy a komiksové sešity, které nakreslili Jan Fischer, Václav Junek, Bohumír Čermák a Marko Čermák, souborně vyšly v Olympii v letech 2012 a 2013 a zařadily se mezi nejprodávanější tituly literatury pro mládež. Počet prodaných výtisků však nakladatelství nesdělují.

„Na příští rok připravujeme knihu k uctění památky Jaroslava Foglara, kterou představíme na veletrhu Svět knihy Praha v květnu 2019, abychom tímto tématem oslovili co nejvíce lidí,“ sdělil zástupce nakladatelství Olympia Tomáš Hejna. Vedle toho Olympia již dříve vyhlásila na veletrhu Svět knihy Literární cenu Jaroslava Foglara.

Výročí osmdesáti let od prvního vydání Rychlých šípů předznamenává v kavárně Skautského institutu v Praze výstava plakátů s dvanácti velkoformátovými reprodukcemi vybraných příběhů spisovatele Foglara a ilustrátora Jana Fischera. Plakáty zde budou viset do 17. prosince. Výstava je součástí Měsíce s Rychlými šípy.

V Galerii Lucerna v Praze se letos od 21. května do 28. června uskutečnila výstava Pocta Rychlým šípům připomínající 80. výročí vzniku tohoto legendárního chlapeckého klubu. Na jejich příznivce čekala například obří mapa Stínadel výtvarníka Pavla Čecha nebo reprodukce originálu prvního příběhu Rychlých šípů s názvem Černí jezdci řádí… od ilustrátora Fischera. Součástí výstavy byly také příběhy 50 nejlepších současných komiksových tvůrců, kteří ztvárnili Rychlé šípy tak, jak je vidí oni. Mezi vystavenými příběhy je například komiks Lucie Lomové znázorňující Rychlé šípy v domově důchodců nebo naopak hříčka, ve které Karel Jerie pětici nakreslil v předškolním věku.

Nové kreslené příběhy autoři vytvořili z podnětu komiksového odborníka Tomáše Prokůpka a se souhlasem Skautské nadace Jaroslava Foglara pro knihu Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství, kterou vydalo nakladatelství Akropolis. „Vznik knihy a s ní provázané výstavy v Galerii Lucerna vedle připomenutí kulatého výročí slavné pětice doprovázela i snaha o hledání odpovědi, jaká dobrodružství by Rychlé šípy zažívali dnes, aniž by se vzdali svých hodnot,“ uvedl Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Ačkoliv jim nepřál ani nacistický, ani komunistický režim, do roku 1989 vyšlo celkem 316 původních jednostránkových příběhů Rychlých šípů a jejich opozice v podobě Bratrstva Kočičí pracky. Poté se jejich příhody objevily na trhu pouze v souborných knihách. Foglar zároveň Rychlé šípy přenesl do knižní trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta.

Foglar po celý život odmítal prozradit, zda Rychlé šípy ve skutečnosti existovaly, několikrát se o jejich původu dopustil mystifikací. Miloš Dvorský ve své knize Mýtus zvaný Stínadla uvádí, že těžiště Foglarovy inspirace bylo v jeho dětství.

Pětice Rychlých šípů se stala součástí popkultury. Například na obal desky s názvem Ježek v peci je využilo duo Těžkej Pokondr. Výrazný barevný plakát k turné skupiny Monkey Business s názvem 15 let na stezce kamarádství byl od ilustrátora příběhů Rychlých šípů Marko Čermáka a album kapely Kurtizány z 25. avenue se jmenuje po jedné z písní Mirek Dušín.


Čtěte dále: Memoáry Obamové trhají v USA rekordy, autorka míří do Evropy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články