Týdeník Echo: Tajemství úspěchu Mornštajnové, štěpící se Británie a roztěkaný premiér
Týdeník ECHO
Tvář úspěšné české spisovatelky Aleny Mornštajnové na obálce nového čísla Týdeníku Echo odkazuje k debatě nad jejím posledním románem Listopád. Jiří Peňás pozval do Salonu Echa dámy a pány z řad literárních historiků a kritiků, aby společně analyzovali a interpretovali prozaické dílo oblíbené autorky.
Nepovedou nedávné neparlamentní volby ve Velké Británii k rozpadu státu? Analýzu předkládá Ondřej Šmigol. Jak se epidemiolog Petr Smejkal dívá na rozvolňování lockdownu? A jak se mu spolupracuje s premiérem Babišem? Velký rozhovor s ním připravil Daniel Kaiser. O tom, že česká populace stárne, víme. Projeví se to nějak v podzimních parlamentních volbách? Článkem nazvaným Vzácné mládí přispěla Lenka Zlámalová. Co se děje ve Francii, kde by polovina obyvatel byla ochotna akceptovat vládu armády? Martin Čarek se na francouzskou realitu dívá bez předsudků a bez hysterie. O tom, jak nacisté ve 30. letech hledali kořeny árijců v Tibetu, píše Tomáš Čechtický. A proč minisérii Mare z Easttownu považuje za zdařilou, zdůvodňuje Ondřej Štindl.
Jak se na román Aleny Mornštajnové Listopád, odehrávající se v kulisách potlačené sametové revoluce, dívá historik Jiří Suk, jeden z hostů Jiřího Peňáse? „Asi nebýt výzvy, tak bych se k tomu nedostal. Ale jako historikovi se mi přihodilo, že listopad 1989 je mým, dalo být se říct, osudovým tématem, takže jsem to přijal. No, docela mě to zaujalo… Třeba nad detailem, že třída v Praze se bude jednou jmenovat Miroslava Štěpána, jsem se trochu otřásl. Jinak to zpracování roku 1989 a toho, jak se něžná revoluce zvrtne do brutální diktatury, je myslím docela působivé, ruší to zažité představy o samozřejmosti zhroucení komunismu.“
Může se Velká Británie rozpadnout? Ondřej Šmigol připomíná: „Volební výsledky z Anglie potvrzují, že labouristé jsou v hlubokých problémech, pokračuje překreslování politické mapy, na kterou strana zatím nemá odpověď. Výsledky ze Skotska zase naznačují, že Británie se řítí do hluboké ústavní krize, která může skončit až rozpadem Spojeného království. Ve volbách do skotského parlamentu dostala nejvíc hlasů Skotská národní strana (SNP), nedosáhla však na naprostou většinu, má 64 křesel ze 129. Osm mandátů ovšem získali zelení, kteří rovněž podporují nezávislost Skotska.“
„Jak byste vlastně hodnotil celkový výkon vlády a premiéra Babiše v pandemii?“ ptá se Daniel Kaiser epidemiologa Petra Smejkala. Ten odpověděl: „Mně občas připadá, že premiér se každý měsíc radil s někým jiným. Loni se radil s profesorem Jiřím Beranem, což je jeden extrémní názor, letos na jaře se asi čtrnáct dní radil se mnou… Mám pocit, že on si vždycky někoho vybere, komu věří. Ale za nějakou dobu bude mít někoho úplně jiného s opačným úhlem pohledu. Pan premiér těká.“
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku.