Huawei v tichosti instaluje v Evropě privátní 5G sítě, nyní i pro švýcarské krávy
5G SÍTĚ
Zatímco v řadě evropských států probíhá debata, zda odstřihnout čínskou společnost Huawei z výstavby 5G sítí, technologický gigant neotálí a začíná po Evropě za menší pozornosti nabízet smlouvy pro vývoj privátních sítí soukromých společností. Podle odhadů poradenské společnosti Deloitte budou mít přitom takové sítě do roku 2030 téměř všechny firmy s více než deseti tisíci zaměstnanci, píše hongkongský deník South China Morning Post. Novými "klienty" čínské 5G sítě se stávají i švýcarské krávy.
Čínského technologického giganta obviňují Spojené státy z krádeží technologií a možné špionáže pro Peking a varují před ním své spojence. O tom, zda firmě povolit účast na výstavbě infrastruktury pro mobilní sítě páté generace (5G), se proto diskutuje v řadě evropských zemí. Omezený podíl na tvorbě nejmodernější komunikační infrastruktury firmě umožní Británie. Vyloučena z výstavby 5G není Huawei ani v Německu, a to navzdory varování německých tajných služeb.
Menší pozornosti se však dostává tvorbě privátních sítí, které by měly umožňovat fungování a komunikaci například všech přístrojů v rámci jedné továrny, komplexu, zkrátka společnosti. Podle Duncana Stewarta z poradenské firmy Deloitte budou mít do roku 2030 takové privátní sítě téměř všechny společnosti, které mají nad deset tisíc zaměstnanců.
Jednu takovou privátní síť testují ve spolupráci s Huawei například ve Švýcarsku. Druhý největší telekomunikační operátor Sunrise Communications Group vytvořil v jedné ze švýcarských vesnic „testovací farmu“. Krávy zde v testovacím provozu nosí místo kravských zvonů „obojky“ od Huawei, které „umožní farmářům získat kompletní kontrolu a vhled do zdravotní kondice (zvířat) nebo dojivosti v jakémkoliv čase a z jakéhokoliv místa“.
Na tvorbě privátních sítí, pokud je už nemají, chtějí s Huawei spolupracovat subjekty jako letiště v Curychu, národní poštovní instituce či dopravní i potravinoví giganti jako Nestlé, píše hongongský deník. V únoru tohoto roku měl čínský Huawei nabízet spolupráci na vývoji 5G sítí až 47 komerčním subjektům v Evropě, podle deníku víc než v Asii. Společnost tvrdí, že má celkem 91 podobných kontraktů, ale odmítá potvrdit detaily.
Síť 5G mimo jiné slibuje mobilním uživatelům násobně vyšší rychlost. Měla by také přinést vyšší spolehlivost, lepší pokrytí a zvýšení efektivity signálu, což je důležité pro rozvoj nových automatizačních systémů, lékařského monitorování či autonomních vozů.
Čínský technologický gigant je největším výrobcem telekomunikačních zařízení a druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Obvinění ze strany Washingtonu odmítá.