Dušek: Vyčerpání kapacit JIP hrozí v osmi krajích. V Praze je volných jen 59 lůžek
KAPACITA ČESKÝCH NEMOCNIC
V osmi krajích se může kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru vyčerpat kapacita jednotek intenzivní péče. V pěti zejména v západní polovině Česka se to může stát už do konce února. Na dnešním jednání sněmovního zdravotnického výboru to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V Praze a Karlovarském kraji je nyní méně než deset procent volné kapacity lůžek intenzivní péče v nemocnicích. V hlavním městě bylo volných k úternímu odpoledni jen 59 lůžek.
Britská mutace má podle dostupných informací nakažlivost vyšší 1,6 až 1,7krát. „Pokud jí vyběhneme vstříc nějakým neuváženým experimentem, tak může navýšit nálož v populaci až dvakrát,“ uvedl Dušek. Za dvacet až třicet dní podle něj dokáže nová mutace přerůst z desetiprocentního podílu na nových případech na padesátiprocentní, za dalších 20 až 30 dní pak převáží. „Na takto rizikový vývoj nemá Česká republika dostatečné kapacity v nemocnicích,“ dodal.
Za posledních 14 dní se podle Duška nakazilo 16 000 seniorů starších 65 let, z nichž 5000 s největší pravděpodobností bude potřebovat hospitalizaci. Současné reprodukční číslo nákazy je zhruba 1,09 a bude mít tendenci směřovat k 1,3 nebo 1,4. Denně by pak v nemocnicích přibývalo 200 nových hospitalizací. Za dvacet dní by pak místo současných 6000 lidí v nemocnicích mohlo být až 10 000.
„V některých krajích zbývají už jen jednotky lůžek JIP jako záloha,“ dodal Dušek. V únoru je vždy podle něho největší nemocnost a obsazenost nemocnic. Už při reprodukčním číslu odpovídajícím 1,2 hrozí podle modelů ÚZIS vyčerpání kapacit v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. V krajích Plzeňském, Pardubickém a Libereckém se pak kapacity mohou vyčerpat v březnu.
Podle Duška je třeba zabránit dalšímu šíření viru mezi regiony, zejména pronikání nakažlivější varianty viru do moravských regionů. Jejich nižší zasaženost v současné době umožňuje vyčerpané kapacity nejpostiženějších krajích sanovat převozy nakažených mezi regiony v rámci republiky.
Nemocnice jsou někde už na hranici kapacit, případně již za ní
Podle plzeňského krajského koordinátora lůžkové péče Jana Beneše se už minulý týden někteří covidoví pacienti převáželi ze Sušické nemocnice do Klatov. „Přesuny pacientů vyžadujících intenzivní péči jsou na denním pořádku,“ řekl. Dříve nemocnice v kraji přijaly několik pacientů z přetížených nemocnic v Karlovarském kraji, nyní to již není možné. Nelze už ani dál zvyšovat počty lůžek, protože nemocnice přesáhly především své personální možnosti.
Karlovarská krajská koordinátorka Dagmar Uhlíková v úterý řekla, že momentálně volná lůžka v kraji jsou, počty se ale mění z hodiny na hodinu. Sokolovská nemocnice tak v úterý nemohla přijímat nové pacienty, protože o víkendu jich vzala více než 80 a kapacity měla plné. „Bylo to jen jeden den, v ten moment jsme zaplnili lůžka, pacienty jsme museli směřovat jinam. Momentálně příjem probíhá dále,“ řekla mluvčí nemocnice Markéta Singerová. Díky převozům se daří stabilizovat situaci také v chebské nemocnici. Zatímco na začátku týdne tam leželo 73 pacientů s koronavirem, k dnešku jich je o 22 méně.
Vážná je situace také v Královéhradeckém kraji, v nemocnicích dnes bylo více než 600 hospitalizovaných s koronavirem, přes 120 potřebovalo intenzivní péči. „ Jsme na hraně kapacit. Jak dlouho volná lůžka vydrží, záleží na přílivu pacientů,“ řekl dnes mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové Jakub Sochor.
Některé nemocnice v Praze mají jen jednotky volných lůžek
Některé pražské nemocnice už mají jen jednotky volných lůžek pro pacienty s nemocí covid-19. Volné kapacity se snižují a situace se někdy mění i z hodiny na hodinu. Vyplývá to z vyjádření, které poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že v Praze a Karlovarském kraji je nyní méně než deset procent volné kapacity lůžek intenzivní péče v nemocnicích. V hlavním městě bylo volných k úternímu odpoledni 59 lůžek.
„Kapacita volných lůžek pro covid pacienty se pohybuje v řádech jednotek a mění se to prakticky každou hodinu. Možnost uvolnit další oddělení není otázka volných lůžek, ale je potřeba k nim mít i vyškolený personál a ten nemáme,“ napsala mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková. Podle ní se u personálu situace mění, někteří zdravotníci se vracejí do práce po neschopence.
Z 512 standardních lůžek s kyslíkem mají ve Všeobecné fakultní nemocnici volných 24. Na jednotkách intenzivní péče je situace horší, tam jsou volná dvě lůžka ze 119. V případě umělé plicní ventilace je volné jedno místo ze 47. „Jednáme denně v rámci nemocnice o aktuálních kapacitách lůžek v návaznosti na počty pacientů a v závislosti na počtech personálu, který máme k dispozici,“ napsala mluvčí Marie Heřmánková.
Téměř vyčerpanou kapacitu má i Fakultní nemocnice Bulovka. „Volné jsou pouze jednotky lůžek. Nemáme možnost otevřít další lůžka, máme velkou kapacitu už teď, cca 180 lůžek,“ uvedla mluvčí nemocnice Simona Krautová.
V Ústřední vojenské nemocnici se místa pro lidi s covidem-19 také zaplňují, situace je podle mluvčí Jitky Zinke podobná té, která byla loni v listopadu a letos začátkem ledna. V posledních dnech přibývá pacientů s nemocí covid-19, kteří jsou ve velmi vážném stavu. Nemocnice zatím má dostatečný počet intenzivních lůžek i pro pacienty, kteří nejsou nakaženi covidem-19. Vzrůstá ale obsazenost standardních lůžek, nyní je podle mluvčí volná necelá pětina z těch, které jsou určeny pro covidové pacienty. „Předpokládáme v nejbližších dnech plnou obsazenost a v případě pokračujícího nárůstu případů budeme aktivovat přes dvě desítky dalších standardních lůžek,“ uvedla Zinke.