Poslanci řeší Hamáčkovu cestu do Moskvy na uzavřeném zasedání
MINISTR VNITRA POD TLAKEM
Opoziční poslanci žádají na mimořádné schůzi sněmovny po ministru vnitra Janu Hamáčkovi vysvětlení jeho avizované a pak zrušené cesty do Moskvy. Jednání za zavřenými dveřmi si odhlasovali krátce před čtvrtou hodinou. Diskuze v poslanecké sněmovně se účastní také kupříkladu šéf BIS Michal Koudelka, policejní prezident Jan Švejdar nebo nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Hamáček má své kroky vysvětlovat poté, co se v úterý v médiích objevila zpráva o tom, že Hamáček původně chtěl v Moskvě vyměnit zjištění v kauze Vrbětice za vakcínu Sputnik V.
Pro projednání bodu hlasovalo 171 poslanců, proti nebyl nikdo. Schválení si pochvalovala třeba předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Jako první bod dnešní schůze PS jsme schválili zařazení bodu o cestě Jana Hamáčka do Moskvy za účasti šéfů tajných služeb. Jsem ráda, že se nám to podařilo prosadit. Vicepremiér Hamáček od začátku nepůsobí důvěryhodně, jeho vysvětlení postrádají logiku,“ uvedla.
Sněmovna projedná informaci předsedy vlády a místopředsedy vlády o plánované cestě do Moskvy. Jednání bude neveřejné, proto nebude k dispozici on-line přenos na Streamu 1. pic.twitter.com/uHF61ACqYq
— Poslanecká sněmovna (@snemovna) May 4, 2021
Na uzavřené jednání snemovny si poslanci nesmí nechat mobilní telefony, tablety, ale ani chytré hodinky. I ty by mohly z diskuze pořídit záznam. „Jednání bude neveřejné, proto nebude k dispozici on-line přenos na Streamu 1,“ informovali sami pracovníci Poslanecké sněmovny.
Sněmovna bod o Hamáčkově neuskutečněné cestě zařadila hned jako první, původně to vypadal tak, že by o něm mohla diskutovat po debatě o dvou jiných předlohách. „Dneska bychom chtěli začít debatou o zákoně o brexitu, který je potřeba přijmout v krátké době, a dále o občanských průkazech,“ řekl šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Potom můžeme volně přejít do diskuse, která tady byla vyvolána článkem na Seznamu,“ dodal.
Podle serveru Seznam Zprávy chtěl Hamáček v Rusku vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Hamáček to popřel.
Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chce, aby Sněmovna o informacích jednala na uzavřeném jednání za účasti zástupců zpravodajských služeb. Podle předsedy STAN Víta Rakušana by záležitost měly projednat co nejdříve příslušné sněmovní komise a výbory.
„Podezření, které nastolil server Seznam, je tak závažné, že ho musí pan první vicepremiér Hamáček vysvětlit. Jsem přesvědčena o tom, že to vysvětlí, já to určitě budu velmi pečlivě poslouchat,“ uvedla vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Starostové chtějí projednání výborů
Lehce jinak věc vidí hnutí Starostové a nezávislí. Informace k neuskutečněné cestě by měly co nejdřív projednat příslušné sněmovní komise a výbory, řekl novinářům předseda STAN Vít Rakušan.
Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chce, aby Sněmovna o informacích jednala na uzavřeném jednání za účasti zástupců zpravodajských služeb. Podle Rakušana o tomto plánu nyní jedná grémium Sněmovny. „Měl by to být návrh grémia. Pokud by to tak nebylo, navrhoval bych přerušení jednání pro schůzku jednotlivých výborů a komisí,“ řekl Rakušan. S projednáním tématu by se podle něj nemělo čekat.
Podle komunistů hrozí, že kvůli mimořádným schůzím „v mediálním vleku“ Sněmovna nestihne do rozpuštění před volbami probrat důležité předlohy. Zatím se ale podle místopředsedy klubu Leo Luzara nerozhodli, jak budou dnes postupovat. Spatřujeme načasování (kauzy) a snahu reagovat mimořádnou schůzí za riskantní, protože můžeme zablokovat jednání Sněmovny, uvedl Luzar. Dolní komora má podle něj výbory, které se mohou věci věnovat.
Hnutí SPD podle předsedy Tomia Okamury chtělo po Hamáčkovi vysvětlit okolnosti plánované cesty už dříve. Svolání mimořádné schůze Sněmovny podpoří.