Češi a půjčky – v prvním pololetí 2021 řádně splácelo nejvíce lidí za několik let
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
První polovina roku 2021, přestože významně zasažená covidovými opatřeními, se může pochlubit nejlepší platební morálkou Čechů za posledních několik let. Významné zlepšení zaznamenal správce Bankovního a Nebankovního registru (BRKI a NRKI) jak mezi mladými lidmi, tak u dlužníků s úvěry na bydlení napříč věkovými kategoriemi. Meziroční pokles počtu lidí, kteří nespláceli běžné půjčky (na spotřebu) je dokonce šestiprocentní.
Největší úspěch zaznamenali dlužníci do 24 let
Během první poloviny roku 2021 se podle dat Bankovního a Nebankovního registru podíl nesplácejících dlužníků snížil nejrychleji ve skupině osob do 24 let. Kdo situaci sleduje, pro něj není informace až tolik překvapivá.
Proč? Dlouhodobě je totiž nejmladší skupina také tou, kde se nesplácejících osob vyskytuje v podstatě nejvíce. Je tu tak i nejvyšší potenciál pro zlepšení. Pětina mladých má dokonce 5 a víc půjček.
U úvěrů na bydlení se počet nesplácejících do 24 let snížil o celou polovinu, u úvěrů na spotřebu pak o 17 %. Když nahlédneme do skupin starších dlužníků, pak BRKI a NRKI zveřejnil následující data: „U lidí mezi 25 a 29 lety se počet nesplácejících klientů snížil u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření o 39 %, u úvěrů na spotřebu o 6 %“.
Čím bylo zlepšení ve splácení pravděpodobně způsobeno?
Že k tak velkému zlepšení v platební morálce Čechů došlo zrovna v době, kdy tu kralovaly covidové lockdowny, jistě nebude náhodou. Stejně to vidí i Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací, která v tiskové zprávě komentovala data z obou registrů:
„Rychlý pokles počtu lidí, kteří nesplácejí své úvěry, může být způsoben na jedné straně tím, že měli omezené možnosti pro útratu svých peněz a části z nich tak zbývalo více peněz na splátky úvěrů, na druhé straně také tím, že se obecně snižuje počet lidí s úvěry na bydlení i na spotřebu. To je dané jednak zvýšenou opatrností lidí v době ekonomické nejistoty, jednak přísnějším posuzováním úvěruschopnosti ze strany finančních institucí.“
Celková nesplácená částka se však zvýšila
O co lepší je situace z pohledu poštu nesplácejících osob, o to hůře se dívá na výsledky z oblasti celkové nesplácené částky. Ta totiž u úvěrů na spotřebu vzrostla, konkrétně o 306 milionů, na 22,4 miliardy korun. Nejvíce se na vzrůstající celkové nesplácené částce podepisují lidé z věkové skupiny mezi 30 a 34 lety.
Celková nesplácená částka z půjček na bydlení ale zaznamenala pokles, a to o cca 25 %, na výsledných 6,6 miliardy korun. Přitom celkové zadlužení rekordně rostlo. Meziročně o 253 miliard – celkových 2,77 bilionu korun (v součtu úvěrů na bydlení i na spotřebu).
Jak snadno ušetřit na každou další splátku?
Univerzální recept na úspory v domácnosti asi neexistuje. Každá domácnost je jiná a má jiné nároky na „běžný standard“. Každopádně se ale vyplatí hledat cesty pro co největší úspory u každého z výdajů. Před nákupem si prohlédnout slevové letáky a akce – největší slevy každého roku v podobě Black Friday každoročně přinášejí milardové úspory napříč celým trhem.
Úspory však hledejte nejen v oblasti cen za nakupované zboží a služby, ale i na spotřebě samotné. Například perlátory namontované na vodovodních bateriích sníží spotřebu kohoutkové vody o více než třetinu. Podobně lze snížit spotřebu vody ve sprše a v toaletě – stačí namontovat ty správné omezovače, které jsou záležitostí jen několika desítek, maximálně stovek korun.
Svítit LED žárovkami a mít správně nastaveno topení v domácnosti je dalším nevyhnutelným krokem k zastavení zbytečných výdajů každé rodiny i jednotlivce. Spočítali jste si náklady na provoz auta ve srovnání s využitím MHD? O útratách za tabákové výrobky a pravidelný alkohol ani nemluvě.