Francouzská vláda na půl roku ustoupila. Po demonstracích benzín zatím nezdraží
Francie ve varu
Francouzská vláda prozatímně ustoupila z plánu na zvýšení daně z pohonných hmot, který v posledních dvou týdnech vyvolal po celé zemi rozsáhlé protesty hnutí takzvaných žlutých vest. Oznámil to v úterý premiér Édouard Philippe, který se rozhodl zavedení daně plánované na leden pozdržet o šest měsíců a navrhl i další opatření, která by měla napjatou situaci zklidnit. Protesty tvrdě zasáhly francouzskou ekonomiku, značný dopad mají na turismus.
Phillipe také oznámil, že na půl roku pozastaví i růst cen elektřiny a plynu. Předseda vlády zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu.
Protesty mají ekonomické dopady. Výrazný útlum v jejich důsledku zaznamenali například maloobchodníci, hotely či restaurace. Uvedl to v pondělí francouzský ministr financí Bruno Le Maire po setkání s podnikatelskými sdruženími. Značné jsou také materiální škody, především v Paříži. Například menší maloobchodníci podle během protestů utrpěli pokles tržeb o 20 až 40 procent a hotely zaznamenaly pokles rezervací o 15 až 25 procent.
Hnutí žlutých vest organizuje od 17. listopadu protesty vyvolané původně plánem dalšího zvýšení daně z pohonných hmot. Hnutí má velkou podporu Francouzů a protesty jsou chápány v širším smyslu i jako protesty proti rostoucím životním nákladům. O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.
Vláda zvyšování cen pohonných hmot zdůvodňuje globálním navyšováním cen ropy. Pohonné hmoty ve Francii zdražují od roku 2014, v lednu má daň z nafty dále stoupnout o 6,5 procenta a z benzinu o 2,9 procenta.