Unikátní objev: vědci našli místo, kde se konal slavný Nikajský koncil
významné místo křesťanství
Unikátní objev odhalil starobylou baziliku, o které se vědci domnívají, že mohla být místem konání prvního ekumenického shromáždění biskupů křesťanské církve v roce 325. Nikajský koncil se uskutečnil ve městě Nikaia, dnes známém jako turecký Iznik. Jedním z výsledků koncilu byla například shoda církví na způsobu výpočtu data, kdy se slaví Velikonoce, který platí do současnosti, informuje server Middle East News.
Tajemství jezera Iznik odhalily letecké snímky, které nechala udělat vláda zdejší provincie. „Tým zachycoval letecké fotografie jezera od roku 2013, nenapadlo je ale kontaktovat odborníka,“ řekl archeolog na univerzitě v tureckém městě Bursa Mustafa Sahin. „Když snímky dělali znovu, kontaktoval mě člen týmu Saffet Yilmaz a zeptal se, zda by zbytky struktury v jezeře nemohly něco znamenat,“ dodal.
Archeolog Sahin prováděl výzkumy v terénu v okolí jezera Iznik, které leží na území historického města Nikáj, už od roku 2006.
Zříceniny jsou v jezeře tři metry hluboko a asi 50 metrů daleko od břehu. Podle Sahina by na místě mohlo vzniknout podvodní muzeum, kdy by se návštěvníci mohli potápět a vidět starobylé zříceniny zblízka.
Nikajský koncil byl zahájen 20. května roku 325 a trval další dva měsíce. Svolal ho císař Konstantin I. Veliký a sjeli se na něj poprvé biskupové křesťanské církve z Římské říše. Na sněm dorazili především biskupové z východní poloviny říše, sněmu se osobně neúčastnil biskup sídlící v Římě (papež), poslal ovšem své zástupce.
Na koncilu byla odmítnuta nauka kněze Areia, podle níž byl Ježíš stvořen Bohem, takže mu není roven. Místo toho byla jako správná uznána víra, že Ježíš a Bůh jsou stejné podstaty; slovy koncilu „Syn je soupodstatný s Otcem“. Ariánství bylo prohlášeno za herezi a odsouzeno pro popírání božské podstaty Ježíše. Většina křesťanských církví dnes uznává trojjedinost Boha – Otce, Syna a Ducha Svatého v souladu se závěry Nikajského koncilu.