Gruzínský spolek žádá návrat Stalina do Gruzie. Jen socha jim nestačí

Gruzínský spolek žádá návrat Stalina do Gruzie. Jen socha jim nestačíNOVÉ
Svět

návrat diktátora

Gruzínská nevládní organizace je podle médií odhodlána dosáhnout vydání ostatků někdejšího sovětského diktátora Josifa Stalina, aby je mohla pochovat v jeho vlasti, tedy v Gruzii. "Kategoricky požadujeme, aby byl tento člověk nakonec pohřben ve svém rodišti," praví se v prohlášení spolku Stalin. Diktátor se v prosinci 1878, ještě jako Josif Vissarionovič Džugašvili, narodil v gruzínském horském městě Gori, kde mu ještě za jeho života postavili velkou sochu.

Stalin spočívá u zdi moskevského Kremlu, kde byl pochován po odhalení svých zločinů; historici mu přičítají miliony obětí. Dříve Stalinova nabalzamovaná mrtvola spočívala v mauzoleu po boku vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina.

"Vedoucí spolku Stalin, profesor Grigol Oniani, hodlá vyvolat široké společenské hnutí s cílem pochovat tělo Josifa Stalina v Gruzii. Oniani tvrdí, že již získal podporu gruzínské pravoslavné církve a nejlepších představitelů společnosti, patriarchát ale profesorova prohlášení dosud nepotvrdil a vládní představitelé se odmítají vyjádřit," napsal ruský list Kommersant na svém webu.

Možná je tu jeden háček. Oniani tvrdí, že mu patriarcha Ilja II., stojící v čele gruzínské pravoslavné církve, dal najevo, že Rusové sotva předají Stalina do gruzínských rukou. Pokud by se tak ale přece jen stalo, vypraví prý do Moskvy vlastní letadlo a Stalinův prach pak v rukou přenese z Tbilisi do Gori.

V patriarchátu podle Kommersantu připustili, že Ilja II. Onianiho přijal, ale tvrdí, že "k věcnému posouzení dané otázky nedošlo". Onianův projekt podle deníku nepodpoří ani vláda z obavy, že by to opozice okamžitě označila za důkaz "proruské orientace režimu"; Stalina totiž opoziční politici považují za "ruského státního činitele a diktátora, který neměl ke Gruzii pozitivní vztah".

Kommersant připomněl, že nápad s pochováním Stalina v Gruzii se objevil už v 90. letech, ale ani tehdy žádný velký ohlas u veřejnosti nevyvolal. A v Gori stával obrovský Stalinův pomník až do roku 2010, kdy jej tehdejší prezident Michail Saakašvili nařídil přemístit do tamního Muzea sovětské okupace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rusko ničí dokumenty o obětech Gulagu. Na tajný příkaz vlády

Vzpomínky na invazi. Jenže ze sovětské strany