Rekord. Letošní Svět knihy Praha navštívilo přes 50 tisíc lidí. Týdeník Echo vzdal hold velikánovi poezie

knižní veletrh

Rekord. Letošní Svět knihy Praha navštívilo přes 50 tisíc lidí. Týdeník Echo vzdal hold velikánovi poezieNOVÉ 7
Domov
Echo24
Sdílet:

Jubilejní 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha, který v neděli skončil na výstavišti v Holešovicích, navštívilo přes 50.000 lidí. Je to rekord festivalu, který připravil 685 programů, 769 účinkujících a 17 výstav. Veletrhu se zúčastnilo 461 vystavovatelů, což představuje desetiprocentní nárůst oproti loňskému roku Informoval o tom ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer. Jiří Peňás, redaktor Týdeníku Echo, vzdal se svými hosty na festivalu hold českému uměleckému velikánovi Radomíru Uhlířovi. 

"S návštěvností jsme velmi spokojeni, protože naším snem bylo překonat hranici 50.000 návštěvníků. Sice ještě nemáme finální počty, ale už víme, že jsme se přes tuto hranici přehoupli," uvedl Auer.

Letošním čestným hostem byla Latinská Amerika. Mezi nejvýznamnější osobnosti, které Svět knihy navštívily, proto patřil držitel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa a filmař a komiksový scenárista Alejandro Jodorowsky. Čestným hostem Světa knihy Praha 2020 bude Polsko.

Foto:

letošní Svět knihy, Foto: Petr Podaný 

Hlavní letošní téma se věnovalo paměti a vzpomínkám. Akce nabídla nejen knihy, ale také myšlenky držitelů Nobelovy ceny za literaturu. Například spolu s Llosou se na diskusi Literatura jako hlas svobody v sobotním programu představila Herta Müllerová. Oba literáti kritizovali současné Turecko, které je za vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle Müllerové učebnicovým případem diktatury. Llosy konstatoval, že demokracie v Turecku zkorumpovala.

Dnešní program mimo jiné nabídl připomínku slavného cestovatele Miroslava Zikmunda, který letos oslavil 100. narozeniny. Malíř Jiří Anderle pokřtil knihu Hradčanské povídky, v níž se v jeho vzpomínkách objevují Hradčany a Nový Svět v jiné podobě, než jak je vnímají davy turistů. Mnozí návštěvníci využili autogramiády televizní moderátorky Aleny Zárybnické ke knize Zálety Aleny Zárybnické a Evy Papouškové, která společně s ilustrátorkou Galinou Miklínovou uvedla pokračování úspěšné knihy Vombat Jirka nazvané Vombat Jirka je statečný. Hlavního hosta festivalu zastoupil také Rodrigo Fresán v debatě nad jeho románem Argentina! Argentina!

Svět knihy přinesl i přehled současné evropské literatury. Na programu byla například beseda a autogramiáda britského spisovatele Tima Weavera nebo diskuse s francouzským spisovatelem Bernardem Minierem. Dorazil i švédský spisovatel Stefan Ahnhem, který uvedl svoji novinku Osmnáct pod nulou. Do Prahy se vrátil irský spisovatel John Banville, který českou metropoli zasadil do svých románů Kepler, Prague Pictures a Zkrotit vlka.

Foto:

oživlé sci-fi a Svět knihy, Foto: Petr Podaný 

Festival se také stal příležitostí k představení laureátů několika ocenění. Cenu Slovník roku získal třídílný Španělsko-český slovník amerikanismů od profesora a hispanisty Jiřího Černého. Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2018 se stal historický román s hororovými prvky Terror od amerického spisovatele Dana Simmonse a laureátem Ceny Jiřího Theinera polský bohemista, literární kritik, někdejší diplomat a čelní představitel polské Solidarity Jan Stachowski. Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena byla vyhlášena japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou Probudím se na Šibuji.

Nejen o básníkovi, jehož ruce fyzicky nikdy nepracovaly

V sobotu 11. května se se uskutečnila beseda o současné literatuře vedená naším redaktorem Jiřím Peňásem. Šlo o Poctu velikánovi Radomilu Uhlířovi (1957 – 2019). Pořadem Pocta velikánovi bylo míněno připomenutí renesanční osobnosti nedávno zemřelého básníka, performera, hudebníka, malíře, herce a zenového mistra, pražského chasida Radomila Uhlíře (1957 – 2019). Podle autora pořadu Jiřího Peňáse jde v jeho případě o figuru, která se rodí jednou za 50 let a její existence je provázena legendárními úkazy a událostmi.

Radomil byl člověk nadaný nejrůznějšími dovednostmi, ale tím základním byla jeho schopnost  proměňovat banalitu v zázračno. Byl to bytostný básník, nikoli v literárním smyslu, ale jako ten, který, kudy chodí, tudy vytváří pocit čeho zvláštního a výjimečného. Jiří Peňás připomíná pověstnou historku z 90. let, kdy se Radomil ocitl kdesi na polích hornorakouského venkova, jeho dva metráky kráčely mezi poli, černý kabát a klobouk se vyjímaly na pečlivě sklizených mezích. Nebylo divu, že rakouským policistům se jevil podezřelým, proto ho sebrali a odvezli na stanici. Tak se přiznejte, u kterého sedláka jste pracoval na černo? Načež Radomil zvedl ruce, vyhrnul rukávy a pravil: Toto jsou ruce českého básníka, ty by se nikdy neznečistily fyzickou prací, jen pohlédněte na jejich jemnost… To museli rakouští četníci uznat a milého Radomila s omluvou propustili.

Foto:

Jiří Peňás a jeho hosté, Foto: Petr Podaný

S podobnými historkami ze života svébytného umělce přišli během sobotního odpoledne i ostatní hosté, kteří byli nějakým způsobem s Uhlířem spjatí. Jiří Peňás také divákům pustil jeden z pořadů Smělé Verše z počátku devadesátých let. Herečka Lenka Vychodilová, vydavatel Oldřich Šíma a hudebník Zdeněk „Hmyzák“ Novák na Uhlíře společně vzpomínali jako na osobnost, která se narodí jednou za 50 nebo za 100 let.    

Čtěte také: Sucho tvrdě dopadlo na ceny cibule, za kilo lidé zaplatí i přes 40 korun

Jiří Peňás, Svět knihy a Pocta velikánovi. Nejen o básníkovi, jehož ruce fyzicky nikdy nepracovaly

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články