2 Komentář

To by Havel koukal...

KOMENTÁŘ

Témata:

Tak osm let bez Havla. Letí to. Znamená to, že už je skoro dvakrát dýl na pravdě Boží, než byl ve vězení. A ještě dva roky a bude to skoro stejnou dobu, jako byl prezidentem. Nebo jinak: je to o dva roky dýl, než trvala druhá světová válka. Dítě za těch osm let udělá pravý divy. To tahle země ostatně taky. Celej svět se vlastně dost od té doby změnil. To by Havel asi koukal, co se mezitím stalo. To by se divil, to by mu asi všechno pod fousy nešlo. Zeman, Trump, brexit, populisti, fejk ňús, Putin, Čína… Strana zla. A na druhé straně strana dobra – Merkelová, uprchlíci, Conchita Wurst, papež František, Greta… 

Co by si asi myslel o Gretě? Chtěl by se s ní potkat jako s hlasem autentického strachu o planetu, jako s něčím bytostně smysluplným, nebo proto, že ho zajímaly kuriozity, jako se chtěl kdysi potkat s Michaelem Jacksonem? Připadalo by mu to vážné a ocenění hodné, nebo naopak by to v rámci své v podstatě racionální povahy považoval za kýčovité třeštění, trochu navíc jaksi až mysticky pošahané? Ale troufnul by si to říct? 

Nebo co tedy ten Trump? Havel přece měl vždycky rád Ameriku, byl v tom až takový amerikánsky oddaný, měl rád i tu její právě chlapáckou, kovbojskou a pragmatickou tvář, to ostatně měl v havlovském rodě. Trump by ho asi trochu uváděl do rozpaků, ale na druhé straně, trochu poznal Hillary, tak by se snad až tak nedivil, a v něčem by Trumpa možná chápal, protože si asi všiml, že Amerika není jen to, co si o ní myslí třeba pan Pehe, takže by člověk nebyl překvapen, kdyby se mu na Trumpovi i něco líbilo, měl ostatně trochu podobný výtvarný vkus a určitě Melanie, to je přesně Havlovo gusto. 

Co by ostatně Havel říkal na ty progresivní proudy ve společenských vědách? Co na těch šedesát nebo kolik pohlaví? On byl tedy dost cis a hetero, nebo jak se tomu říká, stará škola, MeToo by se na něj mohlo vrhnout, kdyby chtělo, i když stejně tak se na něj vrhaly některé ženy a on by mohl být příkladem, jak je i tohle relativní. Asi by se k tomu veřejně nevyjadřoval a jako správný paleosexuál by se dál choval po svém, jak ho dobré mužské mravy a instinkty naučily. A co ti uprchlíci a celé to stěhování národů, které pár let po jeho smrti nesmiřitelně rozdělilo národy na hodné a zlé a lidi na sluníčkové a temnočerné. Co by na tohle říkal, jak by v tomhle asi plaval? Ano, na jedné straně je nutné poskytnout pomoc svým bližním, i kdyby jich byly miliony a miliony, z bůhvíjaké tramtárie, k tomu nás přece zavazuje humanita a páter Halík, který by se na mne velmi mračil, kdybych říkal něco jiného. Ale na druhé straně, ehm, když jich ty miliony pak přijdou, je po všem jaksi veta, že ano, s takto s prominutím zabordelenou Evropou se toho moc pak už dělat nedá, že. Multikulturalismus je hezký teoreticky v kavárně nebo v Central Parku, když si černoši, že ano, hrají na tamburínu, horší už je to večer na předměstí nebo někde v podchodu metra, ne že bych tam chodil, ale vyprávěl mi to Honza Macháček, který teď je u Babiše, no to jsou mi věci, ostatně mně ten Babiš zase tak hrozný tehdy nepřipadal, no, ale to bude tím, že já mám pro počeštěné Slováky asi nějakou slabost, pamatujete si na Čalfu, že ano, no, oni mají něco do sebe, takové venkovské charisma asi, to bude tím bačovským původem nebo čím. No, ale samozřejmě bych fandil Milionu chvilek, mně tedy nikdy nedošel ten název, jako jakých chvilek, je to takové dvojsmyslné, ale to není důležité, spíš bych trochu asi musel mezi tím nějak bruslit a něco bych občas řekl na jejich podporu, asi bych říkal, že je to správný projev občanské aktivity a ta je smysluplná, jen tedy někdy nedává úplně ten správný smysl, že, ale možná by to byl ten můj polibek smrti, tak by to třeba nechtěli oni, čímž by mě zachránili, haha. Ale asi nejvíc bych  musel dávat pozor, co na to řekne nebo prrrovede Dáša… Ale víte, já se teď vámi naštěstí tak nezabývám, oni lidé v astrrrálním světě mají jiný starrrosti a záliby než sledovat pozemšťany, navíc ještě Čechy, ty jestli dostanu v příští inkarrrnaci, tak to tedy rrračte prrrominout, prrrosil bych jiný materrriál. Nebo ne. Ať je zase legrrrace. 

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info