„Poprvé v historii léčby rakoviny.“ Experimentální lék uzdravil všechny pacienty
LÉČBA RAKOVINY
Tým vědců ze Spojených států provedl malou studii, v jejímž rámci podával experimentální lék pacientům s rakovinou tlustého střeva a konečníku. A výsledek – všech 12 účastníků studie se vyléčilo. Své výsledky publikovali vědci v odborném časopisu The New England Journal of Medicine a píše o nich kupříkladu server Independent. Třebaže u nikoho z pacientů se během léčby neobjevily výraznější vedlejší účinky, autoři studie upozorňují, že je třeba dalšího výzkumu.
„To je poprvé, co se něco podobného v historii léčby rakoviny událo,“ uvedl k výsledkům Luis Diaz, jeden z hlavních autorů. Vědci použili lék s účinnou látkou dostarlimab, která funguje tak, že pro tělo demaskuje nádory, aby je lidský organismus „zaregistroval“ a zničil.
Pacienti dostávali v rámci studie látku každé tři týdny po dobu šesti měsíců. Podávání doplnily chemoradioterapie a operace. Šest měsíců po medikaci nádory vymizely a pacienti byli i následující dva roky po provedení studie bez rakoviny. „Výsledky jsou důvodem k výraznému optimismu,“ nechala se slyšet jedna z členek týmu, Hanna Sanoffová z univerzity v Severní Karolíně. Podle ní mohou být „prvním zábleskem revoluční změny v léčbě“. Současně ale varovala před plným nasazením léku právě s odůvodněním, že je třeba dalšího průzkumu.
Všech 12 pacientů trpělo rakovinou s genetickou mutací pojmenovanou MMRd, která se objevuje u asi 5 až 10 procent těchto pacientů. Takoví lidé méně reagují na chemoterapii a častěji je u nich třeba lékařských zákroků.