Kdo jde do eurovoleb: Okamura couvl, Klaus ml. to nestihl
Volby do europarlamentu
Pro letošní volby do Evropského parlamentu přihlásilo své kandidáty na ministerstvu vnitra 40 uskupení. Je jich o jedno více než při eurovolbách před pěti lety. V seznamu nakonec není List Jaromíra Soukupa, SPD Tomia Okamury ani Václav Klaus ml., kterého ODS nedávno vyloučila ze strany. Lhůta pro předkládání kandidátních listin skončila v úterý v 16 hodin.
Počet uchazečů by se mohl ještě zvýšit, pokud některá kandidátka byla doručena na jinou než pankráckou podatelnu ministerstva vnitra a jeho volební odbor ji zatím neobdržel. V opačném případě by se mohl snížit, pokud by některá seskupení nesplnila zákonem stanovené požadavky na kandidaturu. Ministerstvo o registraci kandidátek rozhodne 6. dubna. Kandidaturu v evropských volbách ohlásilo všech devět sněmovních stran a hnutí.
Soukup do voleb nepůjde, Okamura couvl, Klaus ml. to nestihl
V seznamu volebních uskupení, které vnitro poskytlo, není uvedeno hnutí List podnikatele Jaromíra Soukupa. Jeho uskupení bylo ministerstvem vnitra zaregistrováno v pátek. „Neplánuji kandidovat v těchto a ani v žádných dalších volbách,“ uvedl Soukup v tiskové zprávě. Stejně tak dodává, že neplánuje sedět na křesle předsedy hnutí. „Chci, ať jednotliví členové prezentují své názory, za kterými si stojí a ne ty, které jim nadiktoval jejich předseda,“ dodal.
Čtěte také: Soukup nebude předseda ani nepůjde do voleb. A lehce zkritizoval šéfa ODS
Bývalý prezident Václav Klaus si posteskl, že je škoda, že vyloučení jeho syna Václava Klause ml. z ODS nepřišlo dřív, dalo by mu to příležitost k odvážnému politickému činu. „Já myslím, že to vyloučení mohlo být až tři týdny dřív. Kdyby přišlo, tak bych stihl buď sám, nebo spolu s ním nějaký takový subjekt založit. Ale za dva tři dny se to stihnout nedalo,“ uvedl Klaus v rozhovoru pro Blesk.
Ani předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebude kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Původně chtěl být na posledním místě listiny a v případě zvolení přenechat mandát jinému kandidátovi. Podle usnesení předsednictva SPD tento úmysl zpochybnilo ministerstvo vnitra.
TOP 09 v koalici. Samostatně jdou Štětina a Telička
Kandidaturu v evropských volbách ohlásilo všech devět sněmovních stran a hnutí, přičemž STAN a TOP 09 se dohodly na koaličním postupu. Mezi nová uskupení patří hnutí Evropa společně (ESO) europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09) nebo Hlas dalšího europoslance Pavla Teličky (za ANO).
Kromě Starostů a TOP 09 je v soupisce ještě dalších pět dvoučlenných koalic. Svobodní, kteří mají v europarlamentu jednoho zástupce, vsadili na spolupráci se stranou Radostné Česko a koalici s názvem „Svobodní, Liberland a Radostné Česko – Odejdeme bez placení“. Podobně strany Rozumní a Národní demokracie do názvu své koalice vtělily hesla Stop migraci a Nechceme euro.
České pirátské straně, která je zastoupena ve sněmovně, by chtěla konkurovat Moravská a Slezská pirátská strana. Podobně vládní hnutí ANO 2011 má konkurenta v brněnském hnutí „ANO, vytrollíme europarlament“ kvůli obdobnému názvu.
Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní fronta se slíbily koaličně bít „Za národní suverenitu!“. Za koalicí Patrioti pro neutralitu jsou Patrioti České republiky a Česká strana národně sociální. Koalici vytvořili také Soukromníci a hnutí Nezávislí.
Kromě tradičních účastníků volebních klání chtějí do voleb zasáhnout strana s názvem „JSI PRO? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost“, hnutí Vědci pro Českou republiku, nacionálně orientované politicko-filozofické hnutí První republika nebo minulý týden zaregistrované hnutí Tvůj kandidát.