Barcelona si bouřlivě připomněla rok od referenda. Bylo zraněno 32 policistů

Výročí katalánského referenda

Barcelona si bouřlivě připomněla rok od referenda. Bylo zraněno 32 policistůNOVÉ
Demonstrace Katalánců Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Španělský premiér Pedro Sánchez odsoudil násilí, k němuž se v pondělí večer uchýlili radikální separatisté v Barceloně. Na twitteru tak v úterý reagoval na pondělní střety radikálů s policií u barcelonské budovy regionálního parlamentu, při nichž byly zraněny dvě desítky policistů. Informoval o tom v úterý deník El País s tím, že celkem bylo v pondělí při demonstracích v Barceloně zraněno 32 policistů.

Lídr španělské opozice Albert Rivera v reakci na pondělní demonstrace v Katalánsku, při nichž někteří radikálové dočasně omezili i provoz na několika silnicích či na nádraží v Gironě, vyzval španělskou vládu, aby dočasně převzala přímou správu Katalánska. Takový krok učinila loni bývalá španělská vláda lidoveckého premiéra Mariana Rajoye kvůli nelegálnímu referendu a následné parlamentní rezoluci o nezávislosti Katalánska.

"Katalánská politika se musí vrátit do parlamentních lavic. Premiér Torra musí plnit své povinnosti a neohrožovat politickou stabilitu povzbuzováním radikálů k obsazování institucí, které patří všem Kataláncům. Násilí není cesta," napsal během úterý na twitteru Sánchez.

Španělský premiér tak reagoval na vyjádření šéfa katalánské vlády Quima Torry, který v pondělí dopoledne pochválil separatistickou organizaci Výbory pro obranu republiky (CDR), která uspořádala velkou část pondělních akcí v regionu, včetně blokování dálnice na několika místech či obsazení kolejí na nádraží v Gironě. "Přátelé z CDR: vytrvejte v nátlaku," prohlásil mimo jiné Torra. Za to ho v úterý kritizovali i katalánští policisté.

Katalánští separatisté si v pondělí demonstracemi po celém regionu připomínali první výročí referenda o nezávislosti, které bývalá katalánská vláda uspořádala přes zákaz Madridu a při němž španělská policie bránila lidem v hlasování; při tom bylo loni 1. října podle katalánského ministerstva zdravotnictví zraněno na 900 lidí, většina z nich lehce.

Demonstrace v Barceloně se konaly celý den. Večerní demonstrace se zúčastnilo podle policie na 180.000 lidí. Poté, co organizátoři kolem deváté večer akci rozpustili, odebralo se přes sto radikálních separatistů k budově regionálního parlamentu. Tam pálili španělské vlajky, křičeli "ani krok zpátky" a vyzvali katalánského premiéra Torru, ať pokročí ve vytvoření nezávislé republiky, nebo podá demisi. Torra je sice také separatista, ale snaží se s Madridem dohodnout na legálním referendu.

Večerní násilí radikálních separatistů před regionálním parlamentem už v noci odsoudil bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont. "Ti, co si zahalují obličej a používají násilí, k nám nepatří. My jsme to dělali s odhalenou tváří a pokojnou formou. Takto jsme, před rokem, porazili autoritářský stát," napsal v noci na úterý na twitteru Puigdemont s odkazem na loňské kroky jeho vlády.

Násilí radikálních separatistů před katalánským parlamentem odsoudil v noci na úterý z vězení i bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který je už téměř rok ve vazbě a hrozí mu 25 let za vzpouru kvůli loňskému referendu. Trestně stíhána je španělskou justicí celá bývalá katalánská vláda a bývalé vedení regionálního parlamentu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Policie se v Barceloně střetla s katalánskými separatisty, vzduchem lítaly barvy

VIDEO: Milionový protest. Barcelona demonstruje za nezávislost Katalánska

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články