Boj o kyrgyzského exprezidenta. Policie obklíčila jeho dům, příznivci ho bránili silou
Boje v Kyrgystánu
V Kyrgyzstánu druhým dnem pokračuje střet mezi bývalým a nynějším šéfem státu. Přívrženci exprezidenta Almazbeka Atambajeva, kteří v noci na čtvrtek odrazili dva pokusy o zatčení bývalé hlavy státu, propustili na svobodu šest zajatých příslušníků speciálních sil. Atambajev, obklíčený policisty a chráněný svými přívrženci ve svém domově ve vsi Koj-Taš u metropole Biškeku, mezitím vyzval k pochodu na hlavní město a k demonstraci za odstoupení stávajícího prezidenta Sooronbaje Žeenbekova.
Pochod ale narazil na policejní zátarasy. Situace podle médií zůstává nepřehledná, lidé z Atambajevova štábu hovoří o dalším útoku a střelbě, což úřady nepotvrdily. Do vsi nicméně vyslaly sanitky.
V obavě z nepokojů zavřela v hlavním městě nákupní střediska a obchody. Podle serveru 24.kg policisté zablokovali silnici do vesnice Koj-Taš, nefunguje ani telefonické spojení, údajně byl odpojen internet. Podle agentury TASS Atambajevovi přívrženci mítink v Biškeku zrušili „kvůli změněné situaci“ a vracejí se do vsi.
Úřady ve středu večer tvrdily, že exprezidenta zadržely pro podezření z korupce, ale více než tisícovka jeho přívrženců jej zjevně ubránila. Při pokusu o zatčení byl jeden policista zabit, zraněna je další padesátka lidí, z toho asi polovina policistů. Atambajev se mezitím v médiích chlubil, že při odrážení útoku sám střílel, ale snažil se nikoho netrefit.
Země se podle agentury AFP ocitla v hluboké politické krizi. Rusko mezitím dalo prostřednictvím mluvčí diplomacie Marije Zacharovové najevo, že považuje dění v Kyrgyzstánu za vnitřní věc středoasijské republiky.
Prezident Žeenbekov zkrátil dovolenou a v Biškeku svolal bezpečnostní radu, aby svého předchůdce obvinil z porušení ústavy a dalších zákonů. Na mimořádném zasedání parlamentu šéf státu odmítl kritiku slabosti úřadů a ujistil, že dělá vše, aby nepřipustil krveprolití a vyhrocení situace. „Toto není boj dvou vůdců, tady bojuje zákon proti svévoli, snažící se zabránit odhalení korupce,“ prohlásil na adresu svého předchůdce a oponenta. „Zajistíme mír, veřejnou bezpečnost a klidný život v republice,“ ujistil šéf státu v provolání k národu.
Dvaašedesátiletý Atambajev, který stál v čele chudé středoasijské země v letech 2011 až 2017, byl nedávno zbaven imunity. Je podezřelý z korupce a podvodů. Předloni byl prvním prezidentem Kyrgyzstánu, který pokojně a v souladu s ústavou předal moc svému nástupci. Nynější obvinění Atambajev odmítá a označil je za politické pronásledování ze strany současného vedení státu v čele s prezidentem Žeenbekovem.
Kyrgyzstán prošel od rozpadu bývalého Sovětského svazu složitým vývojem, v roce 2005 byl svržen tehdejší prezident Askar Akajev, stejný osud o pět let později potkal exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruském a Bakijev v běloruském exilu.