Němci vypátrali pět dozorců z Buchenwaldu. Vyšetřováným je od 92 do 96 let
Dozorci z Buchenwaldu
Německá centrála pro objasňování nacistických zločinů v Ludwigsburgu vypátrala další osoby podezřelé ze spáchání nacistických zločinů. Na základě jejich podkladů zahájilo státní zastupitelství v Erfurtu vyšetřování pěti bývalých dozorců SS v koncentračním táboře Buchenwald. Mluvčí státního zastupitelství to řekl na dotaz agentury DPA.
Muži ve věku 92 až 96 let jsou podezřelí, že napomáhali ke smrti jiných. Nyní žijí ve spolkových zemích Durynsko, Berlín, Bádensko-Württembersko, Bavorsko a v Porýní, řekl mluvčí ludwigsburgské centrály Jens Rommel. Čtyři z obviněných působili v Buchenwaldu poblíž Výmaru v „pozdní fázi“, tedy v letech 1944 a 1945.
Buchenwald byl jedním z největších koncentračních táborů na území Německa. Od roku 1937 do dubna 1945 bylo v Buchenwaldu a 139 přidružených táborech vězněno téměř 280 tisíc lidí, z nichž 56 tisíc zemřelo nebo bylo zabito.
V Německu se v posledních letech konaly možná poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídali členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů.
Koncem minulého roku ústavní soud potvrdil, že do vězení musí nastoupit bývalý esesman z Osvětimi Oskar Gröning. Šestadevadesátiletý muž si má odpykat čtyřletý trest za napomáhání k vraždám nejméně 300 tisíc Židů.
Předloni začal proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem, také šestadevadesátiletým, který byl obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor. Loni v září ale soud v severoněmeckém Neubrandenburgu oznámil, že Zafke už není schopen sledovat soudní proces, neboť trpí demencí.
Další dva odsouzení devadesátníci z nedávné doby, John Demjanjuk a Reinhold Hanning, mezitím zemřeli.