Mohu zvažovat kroky, řekl prezident ke kauze Čapí hnízdo. Babiš je mu prý sympatický
Kauza Čapí hnízdo
Zpráva o trestním stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), kterou vypracoval státní zástupce Jaroslav Šaroch, by měla být podle prezidenta Miloše Zemana veřejná. Uvedl to ve čtvrtek v televizi Barrandov. Ke kauze zároveň uvedl, že „v jeho případě je možné zvažovat kroky“. O jaké kroky by mohlo jít, neupřesnil.
Zeman uvedl, že si váží státního zástupce Jaroslava Šarocha za jeho odvahu v kauze Čapí hnízdo, kterou se dokázal postavit „mediální smečce“. Jím vypracovaná zpráva týkající se trestního stíhání premiéra Babiše a dalších obviněných by podle Zemana měla být veřejná.
„V mém případě je samozřejmě možné zvažovat kroky, ale ty kroky budou aktuální teprve tehdy, když bude ukončeno, ať už s jakýmkoliv výsledkem toto posuzování na úrovni státního zastupitelství,“ řekl Zeman v televizi Barrandov. Premiéra Babiše označil za druhého nejlepšího předsedu vlády, hned po sobě samém. Babiš je mi sympatický, dodal.
Obecně má prezident pravomoc nařídit, aby se trestní stíhání nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, to ale musí spolupodepsat premiér nebo jím pověřený člen vlády. Má také právo odpouštět a zmírňovat tresty uložené soudem. Vyplývá to z české ústavy.
V případu Čapího hnízda čelí návrhu policie na podání obžaloby premiér Babiš, někteří jeho příbuzní a několik dalších lidí. Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce Šaroch na případ změnil právní názor.
Podle pražského městského státního zastupitelství nelze odhadnout, jak dlouho nyní bude jeho šéf Martin Erazím studovat předložený spis. Jestliže Erazím dospěje k odlišnému právnímu názoru než Šaroch, může mu dát pokyn, aby ve věci rozhodl jinak. Vedle zastavení stíhání připadá v úvahu podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu nebo vrácení případu policii k došetření.
V souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo je premiér Babiš od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Označuje to za účelovou kampaň. Stíháni jsou i premiérova žena Monika, dcera Adriana Bobeková či švagr Martin Herodes.