Babišovi spolupracovníci jsou v karanténě, šéfka úřadu vlády se nakazila koronavirem
ŠÍŘENÍ COVIDU
Vedoucí úřadu vlády Tünde Bartha má koronavirus, s nemocí covid-19 se léčí třetím dnem. Někteří blízcí spolupracovníci premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou v karanténě a čekají na testy. Premiér podle šéfky úřadu do karantény nemusí, protože byl už naočkován oběma dávkami vakcíny proti nemoci.
Bartha, která minulý pátek doprovázela Babiše na cestě do Maďarska, uvedla pro server Seznam Zprávy, že první příznaky nemoci pocítila v pondělí. K současnému pracovnímu režimu premiéra uvedla, že Babiš „do karantény nemusí díky tomu, že má již obě dávky očkování a od druhé dávky má sedmidenní odstup. Tím je chráněný“. Situaci konzultovala s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou a s epidemiologem a premiérovým poradcem, exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou.
U premiéra se podle médií vyskytl covid už loni v rodině. Zvolil tehdy odloučení. Koncem prosince se nechal jako první v Česku očkovat, druhou dávku Babiš pak dostal po čtyřech týdnech, 24. ledna.
Do podobné situace jako Babiš nyní se dostal nedávno i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), který byl rovněž doočkován dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19. Po kontaktu s pozitivně testovaným na koronavirus předminulý týden nicméně šel Vondrák preventivně do karantény. Odůvodnil to tím, že nelze vyloučit, že očkovaný člověk nemůže být nakažený. „Protože tato vakcína vás v podstatě ještě neochrání před nákazou. Vakcína je certifikována pouze na to, že 95 procent lidí nedostane střední nebo těžký průběh nemoci,“ řekl Vondrák.
Z ministrů Babišovy vlády si nemocí už prošli ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zemědělství Miroslav Toman (oba ČSSD). V karanténě byl například ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V dobrovolné izolaci byla kvůli koronaviru několikrát ministryně sociálních věcí Jana Maláčová, stejně tak Petříček.