1

Rusko. Rusové a Rusáci. A Miloš Zeman

Politická aréna

Miluju Rusko. Třeba v literatuře. Puškin, Bulgakov, Solženicyn, Ajtmatov, Strugačtí. Co jméno, to ikona. To jsou pro mne Rusové. Stejně jako mám kamarády v Moskvě i Petrohradu. Ale současně nemám rád Rusáky. Hlavně v politice. Lenin, Stalin, Brežněv. Co jméno, to masový hrob. Co jméno, to stovky mrtvých. To jsou pro mne Rusáci. Jo, odlišuju to. A chápu, že Rusko nejsou jenom Rusáci.

A nejde o hokej nebo fotbal. Ani o hrdinství při našem osvobození v roce 45. A už vůbec ne o poměr azbuky na meníčkách restaurací v centru Prahy. Ani v Karlových Varech. Ale v posledních týdnech mám na facebooku pár „přátel”, kteří se veřejně hlásí k Putinovi. A taky k uctívání Miloše Zemana. A znám je. Nejde o žádné najaté anonymní trolly. Sami se většinou označují za pravicové konzervativce. A primárně pro ně jsou následující řádky.

Miloše Zemana jsem nevolil, přesto ho ctím jako demokraticky zvoleného prezidenta naší země. Byť občas (skoro pořád) skřípu zubama. A jeho úzká vazba na Rusáky přes ty jeho slavné poradce je něco, co nikdy neskousnu. 

Vladimira Putina respektuji jako vládce Rusáků. A Rusko dnes ovládají Rusáci, ne Rusové. Rusáci chtějí být globální hráč. To je fakt. A mají jaderné zbraně. Stejně jako USA, Indie, Francie, Anglie nebo Izrael. Rusko pod vládou Rusáků je klasická diktatura. Včetně poprav některých novinářů a zavírání nepohodlných opozičníků. Kromě zbraní a nafty neumí nic vyrobit ani nabídnout. Ale ropy a plynu mají hodně.

Pro Čechy to znamená, že Rusáci si koupí další domy v Karlových Varech. A Rusové budou dál třít bídu. A že se Rusáci budou snažit udělat z Česka svůj další satelit. Takže přes všechny výhrady, budu radši součást EU, než satelit Rusáků. EU je občas pruda. Ale Rusáci jsou 100% peklo. Nebo jste si někdo dobrovolně v poslední době koupili počítač, auto nebo třeba kosmetiku „Made in Russia”?

A na závěr: demokracie se pozná i podle takzvané “emigrace nohama”. A ruku na srdce, když si můžeme vybrat místo pobytu od Varšavy po Madrid, kdo z nás by chtěl žít v Rusku? Takže opakuju, mám rád Rusko, ale nechci být řízen Rusáky.

To, co Rusové předvedli na mistrovství světa ve fotbale a že vypadli až na penalty proti Chorvatům, je úžasné. To, že bylo Rusáky organizované MS v Rusku Potěmkiáda srovnatelná s olympiádou v Hitlerovském Německu v roce 1936 je smutný fakt.

 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.