Plyn z Ruska obejde Ukrajinu. USA oznámily dohodu s Německem o Nord Streamu 2
NORD STREAM 2
Německo a Spojené státy ve středu uzavřely dohodu, ukončující dlouhodobý spor o plynovod Nord Stream 2, který přivede ruský plyn do Evropy a přitom obejde Ukrajinu. Za napjaté situace mají nyní Spojené státy žádat Ukrajinu, aby se vyvarovala kritiky dohody mezi Němci a Američany, jinak hrozí poškození bilaterálních vztahů mezi zeměmi, píše server Politico.
Dokončení plynovodu bude znamenat zvýšení energetické závislosti západní Evropy na Rusku. Ukrajina by jeho zprovozněním přišla o miliardy dolarů na poplatcích za transport plynu přes své území.
Odpůrci Nord Streamu 2 dále dlouhodobě argumentují, že Moskvě dá příliš mnoho vlivu na bezpečnost evropských států. Bidenova administrativa zpočátku navrhovala, že se pokusí stavbu zastavit, ale později přístup změnila a řekla, že by to trvalo příliš dlouho a také poškodilo vztahy s německou vládou silně narušené už v době, kdy v Bílém domě působil Donald Trump.
Právě cílem dohody je situaci ohledně Nord Stream 2 urovnat. V dohodě tak stojí, že Německo a USA vyzvou Rusko, aby nepoužívalo energie jako zbraň proti svým sousedům. V opačném případě hrozí Moskvě sankce a další odvetná opatření.
Informaci serveru Politico o výzvě Američanů Ukrajině popřel poradce amerického ministerstva zahraničí Derek Scholl. „Ne. Ukrajina je demokratická země, má svůj vlastní hlas. Usilujeme o úzké a konstruktivní partnerství s našimi ukrajinskými přáteli. Společné zájmy a hodnoty,“ uvedl v rozhovoru pro Radio Svoboda. Stejně tak Michail Podoljak, poradce vedoucího kanceláře prezidenta Ukrajiny, uvedl, že je třeba situaci „neprimitizovat“ a neredukovat ji na nějaké „pohádkové představy o dobru a zlu“ a „nějaké supermocné požadavky“. „Pro nás je postoj k Nord Streamu 2 neměnný a naprosto logický: je to hrozba pro bezpečnost Ukrajiny a Evropy, kterou nelze ignorovat a nelze ji nějak formálně a nekonkrétně blokovat,“ zdůraznil.
„Je nevyrovnané a nefér, že Rusko dostane obrovskou odměnu a Ukrajina dostane za kritiku vynadáno,“ uvedla Alina Poljakova, ředitelka Centra pro analýzu evropských politik. „Kdyby tohle udělal Trump, na sto procent by se z toho mohli všichni pomátnout,“ dodala. Spojené státy za Trumpovy administrativy uvalily na projekt sankce, které výstavbu plynovodu zpomalily.
Obsah dohody
Podle dohody se obě země zavazují uvalit na Rusko sankce, pokud by Rusko plynovod zneužívalo jako „politickou zbraň“. To je podle agentury Bloomberg ze strany Merkelové ústupek, protože dříve nezávislý postup proti Kremlu kvůli plynovodu, který povede z Ruska přímo do Německa, odmítala. Pokud by Rusko použilo energie jako zbraň nebo podniklo agresi proti Ukrajině, Německo samo zareaguje a zároveň bude naléhat na přijetí opatření na evropské úrovni. A to včetně sankcí, které by omezily ruský export energetických surovin.
Zdroj agentury Bloomberg nevyloučil, že by mohlo dojít i k omezení čerpání plynu z Ruska do Německa, pokud se Rusko bude chovat špatně.
Podle kritiků projektu neučinila Bidenova vláda dost pro to, aby výstavbu plynovodu zastavila. Pravdou ale je, že v lednu, kdy se současný prezident USA ujal úřadu, bylo potrubí už z více než 90 procent dokončeno.
Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen v tomto roce.