„Stál jste tam jako malá mokrá nudle.“ Trump to schytal od novin i Schwarzeneggera

summit s Putinem

„Stál jste tam jako malá mokrá nudle.“ Trump to schytal od novin i SchwarzeneggeraAKTUALIZOVÁNO
Arnold Schwarzenegger Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americký prezident Donald Trump zašel na summitu v Helsinkách dál, než kdokoli z jeho předchůdců: přijal vysvětlení nepřátelského zahraničního vůdce ke zjištění svých vlastních zpravodajských agentur, napsal americký list The New York Times (NYT) v komentáři k pondělnímu summitu Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Časopis Time v komentáři zase uvedl, že americký vůdce vypadal vedle Putina ponížený a slabý. Kromě novinářů Trumpa kritizoval i bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

10:00 Trump pozval Putina do Bílého domu

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton ve čtvrtek prostřednictvím svého ruského protějšku odeslal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi oficiální pozvání k návštěvě Spojených států. Napsala to v pátek agentura Reuters.

pátek 20. července

9:48 Německo: Je dobře, že spolu Trump a Putin mluví, o čem, nevíme

„Je vždycky lepší, když spolu Amerika a Rusko mluví, než když mluví jen o sobě navzájem. Už v tom je dobrá zpráva, že se setkání v Helsinkách vůbec uskutečnilo. Závěry jsou ale v mlze,“ píše deník Hannoversche Allgemeine Zeitung. 

8:39 Trump vypadal vedle Putina ponížený a slabý, napsal časopis Time

Donald Trump zašel na summitu v Helsinkách dál, než kdokoli z jeho předchůdců: přijal vysvětlení nepřátelského zahraničního vůdce ke zjištění svých vlastních zpravodajských agentur, napsal americký list The New York Times. 

5:00 Kritika zleva: Putin na Trumpa něco musí mít

„Dnes takzvaný americký lídr ostudně selhal, neboť se nedokázal postavit člověku, který stál v čele útoků,“ napsala na twitteru demokratka Nancy Pelosiová s odkazem na 12 Rusů, které USA minulý týden obvinily z hackerských útoků a snah ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016. „Vážně, co na něj Putin má, že se Trump tak bojí?“ dodala.

4:00 Američtí politici napříč spektrem Trumpa za výsledky summitu kritizují 

Trump se podle nich při summitu nedokázal Putinovi postavit pokud jde o ruskou roli v amerických volbách. Trumpa kritizují nejen demokraté, ale také několik představitelů jeho Republikánské strany a někdejší šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. „Nejenže Trumpovy komentáře byly hloupé, on ho má Putin zcela v hrsti. Republikánští patrioti, kde jste?“ uvedl na twitteru Brennan s tím, že Trumpovo vystoupení je možné označit za zradu.

3:45 Za největší otázku mezi USA a Ruskem považuje Trump omezování jaderného arzenálu

„Vím, že prezident Obama řekl, že největším problémem je globální oteplování, ale já bych řekl, že naším největším problémem je nukleární oteplování,“ prohlásil. Trump dále uvedl, že mu Putin nabídl pomoc s jednáním se Severní Koreou. „Se Severní Koreou si vedeme dobře, máme čas. Není kam spěchat,“ dodal.

3:30 Vyšetřování voleb je uměle vytvořená kauza, zopakoval Trump v rozhovoru 

Donald Trump vyšetřování opakovaně označil za uměle vyvolanou kauzu, za kterou strojí lidé jako bývalý ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování James Comey a jeho někdejší náměstek Andrew McCabe. „Myslím, že nyní si vedeme s Ruskem velmi dobře,“ řekl také Trump s tím, že do včerejška tomu tak nebylo.

3:00 Trump během rozhovoru pro Fox News uvedl, že vyšetřování voleb vrazilo klín mezi Rusko a USA

V rozhovoru s televizí Fox News odvysílaném v pondělí v noci Donald Trump také řekl, že Vladimir Putin mu na pondělním summitu v Helsinkách sdělil, že vzájemných znesvářených vztahů lituje. „Je to vážně škoda, protože bychom mohli udělat tolik dobrého,“ citoval Trump Putinova slova. „Možná jsme ten klín právě vyrazili, ale ten klín tam byl a prezident Putin to říkal,“ prohlásil Trump.

Úterý 17. července

18:00 Trump řekl, že vedl „čistou kampaň“ a „snadno“ porazil Hillary Clintonovou

„Vedl jsem skvělou kampaň, a proto jsem prezidentem,“ dodal Trump. Zopakoval, že během předvolební kampaně neexistovala žádná „tajná dohoda“ mezi ním a ruskou vládou. 

17:50 Putin by se nebránil spolupráci s FBI

Podle Putina je obvinění o vměšování Ruska do amerických voleb nesmyslné. Putin by se však nebránil žádosti zvláštního vyšetřovatele FBI Muellera, aby ruské úřady vyslechly 12 příslušníků ruských tajných služeb, které jsou v USA obviňovány z počítačového útoku na Demokratickou stranu. Chtěl by však, aby  Američané podobně postupovali proti lidem, kteří jsou podezření z protiprávních aktivit vůči Ruské federaci.

17:15 Oba dva státníci vystoupili na společné tiskové konferenci

Jak Donald Trump, tak Vladimír Putin chtějí spolupracovat na řešení světových problémů, jako je třeba denuklarizace Korejského poloostrova, boj proti terorismu, podle Trumpa může spolupráce mezi oběma zeměmi zachránit statisíce životů. Podle Trumpa si obě strany přejí spolupráci a mír.

Pondělí 16. července 

Trump na pondělní společné tiskové konferenci s Putinem mimo jiné uvedl, že nevidí žádný důvod, proč by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Tím ale podle demokratů i řady republikánů vyslovil nedůvěru v americké tajné služby, které o ruském vměšování nepochybují. Cílem kampaně bylo podle tajných služeb podkopat demokratický proces v zemi a pošpinit demokratickou kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovou.

Do chování amerického prezidenta se opřel bývalý guvernér Kalifornie a herec Arnold Schwarzenegger, který na svém twitterovém účtu nahrál video se vzkazem. Trumpovu tiskovou konferenci s Vladimirem Putinem Schwarzenegger označil za trapnou. „Stál jste tam jako malá mokrá nudle, jako malý fanoušek,“ řekl rozhořčeně na videu. „Čekal jsem, jestli ho nepožádáte o autogram, selfie nebo něco takového,“ dodal. 

Trump: Vyšetřování vměšování do voleb je pro USA katastrofa

List The New York Times si všímá rovněž Trumpova prohlášení, že „nemá důvod nevěřit prezidentu Vladimiru Putinovi, když říká, že se Rusové nesnažili volby v roce 2016 ovlivnit“. Americký prezident ale pokračoval ještě dál – odsoudil vyšetřování ministerstva spravedlnosti ohledně vazeb své kampaně na Rusko a označil ho za „katastrofu pro naši zemi“ a agenta FBI, který o vyšetřování svědčil před Kongresem, označil za „hanbu pro naši zemi“.

Americký prezident svým chováním, tentokrát v zahraniční politice, pobouřil podobně jako svými komentáři ohledně loňského dění v Charlottensvillu. Během tamních demonstrací najel dvacetiletý neonacista autem do davu odpůrců bělošských radikálů, zabil jednu ženu a dvě desítky osob zranil. Prezident následně prohlásil, že za násilí nesou odpovědnost obě strany, a vyvolal tím obrovskou vlnu kritiky. Nyní zase Trump porušil veškeré zvyklosti o tom, jak by se měl prezident chovat v zahraničí, dodal americký deník.

„Má Rusko něco na Trumpa?“

„Namísto toho, aby bránil Spojené státy proti těm, kteří by je mohli ohrozit, zaútočil na své vlastní občany a instituce. Namísto toho, aby se postavil Putinovi, protivníkovi s dobře zdokumentovanými záznamy o jeho krocích proti USA, bez jakýchkoli výhrad ho chválil,“ komentoval summit The New York Times. Dodal, že v souvislosti s jeho vystoupením v Helsinkách by si tak mnozí mohli položit otázku, která se kolem Trumpa vznáší již delší dobu: Má na něj něco Rusko?

Podle listu je rovněž zvláštní, že prezident kritizoval množství lidí doma ve Spojených státech, ale neřekl nic o ruské anexi Krymu, o agresivním chování Ruska vůči Ukrajině, o krvavé intervenci Moskvy v Sýrii či o údajné otravě bývalého ruského agenta na britském území.

„Ti, kdo znají prezidenta Trumpa dlouhá desetiletí, dosvědčí, že bývalý realitní magnát z New Yorku se nejvíce ze všeho obává dvou věcí: být ponížený a vypadat slabě. Na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se mu přihodilo obojí,“ uvedl k pondělní schůzce časopis Time. I když se setkání konalo na neutrální půdě ve Finsku, Putin podle amerického časopisu řídil následnou tiskovou konferenci, jako by byl hostitel. Hovořil jako první, jako první vyzval novináře k položení otázky.

„Velkým vítězem je Putin“

Britský list The Guardian napsal, že velkým vítězem pondělního setkání amerického a ruského prezidenta v Helsinkách je Vladimir Putin. Tisková konference Trumpa a Putina byla podle The Guardian plná úsměvů. „Putin dokonce Trumpovi dal fotbalový míč… Americký prezident dal ale ruskému vůdci daleko větší dárek,“ napsal britský list. Témata jako Ukrajina, ruské vměšování do amerických voleb, kybernetické útoky či útok na Skripalovy v jihoanglickém Salisbury, které dosud komplikovaly americko-ruské vztahy, hrály při jednání jen podružnou roli. Ruský prezident se tak podle listu stal „velkým vítězem“ summitu, neboť se do Moskvy ve sporných otázkách vrací pod daleko menším tlakem než kdy dřív. 

Pokud je Putin velkým vítězem, jednou z poražených je podle The Guardianu i britská premiérka Theresa Mayová, se kterou se Trump setkal krátce před summitem v Helsinkách. „Útok novičokem v Salisbury nehrál v Helsinkách prakticky žádnou roli,“ poznamenal britský list s odkazem na březnovou otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije na jihu Anglie.

„Kreml si nemohl přát lepšího prezidenta“

Ruský prezident Vladimir Putin na setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dosáhl hned dvou svých cílů: mezinárodní legitimity a uznání Ruska jako světové velmoci. V reakci na pondělní helsinský summit to dnes napsal španělský list La Vanguardia. 

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ) napsal, že Kreml si nemohl v Bílém domě přát lepšího prezidenta než Trumpa, „muže, kterému se během krátké doby podařilo narušit západní spojenectví, otrávit vztahy s Berlínem, Londýnem a Paříží, který však podkopává i americké instituce a zároveň naivně přehlíží, jak Rusko Spojené státy vytlačuje z blízkovýchodní šachovnice“. Trumpův postup by se podle NZZ dal pochopit, pokud by mohl americký prezident představit nějaký hmatatelný ústupek Moskvy. „Stejně jako z bombastického summitu s Kim Čong-unem v Singapuru se Trump i z Helsinek vrací jen s vágními sliby o pokroku v budoucnu,“ dodal švýcarský list.

Ani zmínka o anexi Krymu

Během 46minutové tiskové konference Trump nijak nekritizoval ruskou anexi Krymu, nezmínil údajné zapojení Moskvy do použití nervového plynu na britském území a žádná kritika nezazněla ani ohledně pokusů Ruska zasahovat do prezidentských voleb v roce 2016. „Trump nebyl na summitu v Helsinkách nikde vidět a prezident z toho nemůže vinit nikoho jiného než sebe,“ uzavřel americký časopis.

Nad Trumpovým chováním se pozastavil i server Politico. „Prezident označil svou pondělní schůzku s ruským prezident Vladimirem Putinem za krok směrem ke světlejší budoucnosti, světové společenství to ale hodnotí jinak: Summit v Helsinkách byl ukázkou existence nového světového řádu,“ napsal. Trump totiž během své týden trvající cesty po Evropě celkově kritizoval americké přátele a označoval je za „nepřátele“(například v případě Evropské unie) a Rusko naopak vyzdvihoval jako natolik významné, že může soupeřit s USA.

Během „neskutečné tiskové konference“ americký prezident podle serveru ukázal podřízenost Putinovi, když ho opakovaně odmítl kritizovat a naopak uvedl, že ho označil za „konkurenci“, což myslel čistě jako kompliment.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump na Fox News: Vyšetřování voleb vrazilo klín mezi Rusko a USA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články