Ovzduší v Africe otravují i desítky let staré automobily dovážené z vyspělých zemí

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Ovzduší v Africe otravují i desítky let staré automobily dovážené z vyspělých zemíNOVÉ
Rušná ulice v ugandském hlavním městě Kampale Foto:

FOTO: shutterstock.com

1
Svět
Echo24
Sdílet:

S tím, jak se ve vyspělých zemích zpřísňují emisní opatření a velmi staré modely automobilů se nedokáží vyrovnat s novými limity, exportuje se část těchto vozů ve zvýšené míře do Afriky. To vede k výraznému zhoršování kvality tamního ovzduší a zdravotním dopadům na obyvatele, píše server Deutsche Welle.

Celosvětově docházelo v roce 2016 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) denně až k 15 tisícům úmrtí dětí mladších pěti let způsobených chorobami dýchacího ústrojí. Nejhůře je na tom podle WHO právě africký region. Velkou částí se na tom má podílet právě zhoršení kvality ovzduší způsobené jak stoupajícím počtem automobilů neodpovídajících dnešním emisním standardům, tak i spalováním nekvalitních paliv.

Podle Gerphase Oponda, výkonného ředitele Environmental Compliance Institute v Nairobi, se dopravní sektor stává hlavním zdrojem znečištění ovzduší v afrických městech. „V okolí vytížených silnic a křižovatek naměříte velmi vysoké koncentrace prachových částic, uhlovodíků či oxidu uhelnatého,“ řekl pro DW  Oponda.

Přestože desítky afrických státy stanovily limity, jaké mohou mít dovážené automobily maximální stáří, příslušné zákony se prosazují jen nedostatečně a na černý kontinent běžně míří i automobily starší než 25 let.

S rostoucí populací v afrických městech a nepříliš spolehlivou veřejnou dopravou se v Africe mocně zvyšuje poptávka po automobilech. Vzhledem k nižší kupní síle a nedůsledné kontrole emisí tak Afriku zaplavují stará auta, jež z vyspělejších zemí vytlačují čím dál přísnější emisní opatření.


Čtěte dále: Smečka lvů roztrhala pytláky. „Moc z nich nezbylo,“ říká vlastník rezervace

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články