Hygiena přestala oznamovat nakažené. Nemáme informace, zlobí se starosta z ohniska nákazy

Hygiena přestala oznamovat nakažené. Nemáme informace, zlobí se starosta z ohniska nákazyNOVÉ
Domov

Informace o nakažených

V posledních dnech se nákaza koronavirem rozšířila na Prostějovsku, kde se stala ohniskem přenosu infekce mlékárna v Otinovsi. Starosta obce Otinoves kritizuje hygieniky, že mu nedali informace o nakažených z jeho vesnice. Krajské hygienické stanice ale namítají, že informace o nakažených jednotlivým starostům už sdělovat nebudou, nařídilo jim to ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je údajná stigmatizace nakažených obyvatel, ke které zejména v malých vesnicích docházelo.

V mlékárně se nakazilo 11 zaměstnanců a hygienici nyní trasují jejich kontakty. Hygienici však vylučují, že by oblast uzavřeli podobně jako jiné lokality na Olomoucku, které již v minulosti zavřeny byly. Na postup hygieniků si stěžuje starosta Otinovsi Petr Kolář (nez.), zejména na komunikaci s nimi.

„Ptá se mě na to spousta lidí v obci, ale nevím, co jim mám říkat. Od hygieniků jsem se nic nedověděl, a lidé jsou z toho nervózní. Vědí, že se něco děje, postřehli, že mlékárna má technickou přestávku a že je prodejna zavřená. Informace se šíří po okolí, protože produkty z mlékárny jsou oblíbené široko daleko,“ citoval server Novinky.cz starostu Koláře.

„Pan starosta komunikoval s hygienou v Prostějově i s naší paní ředitelkou,“ řekla deníku Echo24 ředitelka protiepidemiologického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová. Ta je přesvědčena, že starosta k dispozici informace měl.

„Nezveřejňujeme údaje o jednotlivých obcích, pouze na okresy. Je to z toho důvodu, že se v minulosti, a nejen v jiných regionech, ale i v naší uzavřené oblasti Uničov ukázalo, že nelze zajistit bezpečně identitu těch pozitivních případů. Lidé tyto občany dehonestují,“ řekla Růžena Haliřová.

Starostové tak často nemusejí vědět o tom, že v jejich obci vzniká ohnisko nákazy. Lidé by se podle hygieničky Haliřové měli chovat nadále obezřetně.

Právě ve zveřejňování dat nastala v uplynulých týdnech změna. Zatímco hygienici dříve sdělovali údaje o nakažených jednotlivým starostům dotčených obcí, nyní už tato data neposkytuje ani starostům. Právě z důvodu ochrany nakažených lidí.

To deníku Echo24 potvrdila také tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová, podle které středočeští hygienici dříve starostům tyto údaje sdělovali, na základě požadavku ministerstva zdravotnictví to ale již nedělají. „Zveřejňujeme data na základě okresů. Jde o stigmatizaci nemocných lidí,“ řekla Dana Šalamunová.