Má mít prezident při očkování proti covidu-19 přednost?
OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU
V USA začalo v pondělí očkování proti covidu-19 a předpokládá se, že mezi prvními by měli vakcínu dostat i pracovníci Bílého domu, Pentagonu a Kongresu. Instituce ale řeší etické dilema, zda mají prominenti přeskočit zájemce čekající ve frontě a požadovat přednost. Jak napsal server Politico, tým zvoleného prezidenta Joea Bidena jedná s epidemiologem Anthonym Faucim o nejlepším termínu očkování nastávající hlavy státu.
Jako první jsou na řadě zdravotníci a senioři. Dosluhující prezident Donald Trump už sdělil, že personál Bílého domu by měl dostat vakcínu později až na mimořádné případy.
Pro zachování chodu státu se počítá s rychlým očkováním agentů tajných služeb, členů zdravotnického týmu Bílého domu a lidí z krizového štábu Bílého domu. V Kongresu se čeká na informaci, kolik dávek bude k dispozici a kdy.
Šéf senátní menšiny demokratů Chuck Schumer řekl, že "nehodlá ve frontě předbíhat". "Všichni bychom měli jít příkladem a hned, jakmile to bude vhodné a doporučené, se nechat očkovat a sdělit svým voličům, aby tak učinili také," řekl Schumer v pondělí ve svém projevu v Senátu.
V Bílém domě se covidem-19 už nakazilo mnoho lidí včetně Trumpa, takže debata o očkování je tam zvlášť složitá, napsal Politico. Ví se ale o tom, že opětovná nákaza je možná, takže vědci doporučují očkovat všechny.
Panuje shoda, že z představitelů mají dostat přednost lidé odpovědní za bezpečnost. Vedení Pentagonu má vakcíny dostat v nejbližších dnech stejně jako velitelství odpovídající za jaderné zbraně, lidé rozhodující o vnitřní a kybernetické bezpečnosti.
Epidemiolog Fauci, který bude Bidenovým zdravotnickým poradcem, v pondělí řekl, že se do týdne nebo dvou nechá očkovat před televizními kamerami. Nyní jedná s Bidenem o tom, kdy se má nechat očkovat zvolený prezident. Dostat má vakcínu firem Pfizer a BioNTech, již je třeba aplikovat ve dvou dávkách v rozpětí 21 dní. Biden by měl být plně imunizován do své inaugurace, která se má konat 20. ledna. První dávku by tak měl dostat někdy koncem roku.
Člen Sněmovny reprezentantů Raul Ruiz, který v minulosti pracoval jako pohotovostní lékař, řekl, že peníze a moc by neměly rozhodovat o tom, kdo dostane vakcínu jako první. "Neměli bychom se s vakcínami dostat do situace, v jaké jsme byli při testování, kdy se atleti-milionáři mohli nechat testovat každý druhý den, zatímco ošetřovatelé, kteří pečovali o pacienty s covidem-19, se museli o test hlásit s týdenním předstihem, protože testů nebylo dost," řekl.
Jak připomíná Politico, v USA, které mají přes 300.000 úmrtí s covidem-19 a nákazu potvrzenou u více než 16 milionů lidí, je zatím k dispozici jen několik desítek milionů vakcín. Někdejší ředitel Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Tom Frieden řekl, že teď je dost vakcín jenom pro zdravotníky a rezidenty domů pro seniory.