ANO navzdory Babišově kauze posílilo, lidovci a TOP 09 by do sněmovny neprošli
Volební průzkum kantar
- red,
Hnutí ANO nejnovější kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO) očividně nepoškodily, nejsilnější strana posílila, na vzestupu jsou také Piráti. Vyplývá to z průzkumu Kantar CZ pro Otázky Václava Moravce ČT. Pokud by se v listopadu konaly volby do Poslanecké sněmovny, hned dvě strany by se do ní znovu nedostaly: jde o TOP 09 a KDU-ČSL. Na hranici volitelnosti jsou sociální demokraté s pěti procenty.
V listopadu by volby do Poslanecké sněmovny opět vyhrálo hnutí ANO, jež by získalo 32,5 procenta. Druzí by byli Piráti, kterým přisuzuje nejnovější průzkum 19 procent. Třetí ODS by získala 16 procentních bodů.
O deset procent méně mají naopak čtvrtí komunisté, do sněmovny by se dostali ještě SPD a Starostové a nezávislí (STAN) s 5,5 procenty. Sociální demokraté jsou na hranici volitelnosti, a to s 5 procenty.
Do dolní komory tuzemského parlamentu by se ale nedostala KDU-ČSL, které průzkum přisuzuje 4,5 procenta, TOP 09 pak ještě o půl procentního bodu méně.
V listopadu zahýbala českou politickou scénou odvysílaná reportáž Televize Seznam, ve které řekl Andrej Babiš mladší na skrytou kameru, že měl být údajně zavlečen na Ukrajinu a do Ruska proti své vůli a zároveň za souhlasu svého otce, premiéra Andreje Babiše. Právě kvůli dosud nevyslechnutému synovi předsedy vlády se nejspíš prodlužuje vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo, v níž jsou oba muži obviněni (stejně jako premiérova dcera a manželka).
„Velký mediální humbuk kolem osoby premiéra a jeho syna má možná přesně opačný efekt, než někteří očekávali,“ uvedl analytik Kantar CZ Pavel Ranocha. Aféra údajného únosu Babišova syna vypukla v první polovině listopadu po zveřejnění reportáže na serveru Seznam Zprávy. Opozice kvůli kauze vyvolala ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Pro pád kabinetu ale nakonec nesehnala dost hlasů.
Agentura se ptala lidí, kteří by nově volili ANO, na jejich důvody. „Téměř unisono nám říkali, že je to, dle jejich slov, až nechutná štvanice na premiéra a jeho rodinu. Tak trošku i na truc by proto v tuhle chvíli podpořili hnutí ANO a Andreje Babiše osobně,“ řekl Ranocha. Značná část přelivu hlasů se podle něj uskutečnila v týdnu, kdy „probíhala největší přestřelka“.
Noví voliči k ANO přešli především od KSČM, SPD a zčásti i ČSSD. Komunisté by nyní ve volbách skončili čtvrtí se šesti procenty. Od října ztratili půl procentního bodu. SPD kleslo o dva procentní body na 5,5 procentního bodu. Stejný zisk by mělo i hnutí STAN, v jeho případě jde o ztrátu 1,5 procentního bodu. ČSSD by byla po poklesu o půl procentního bodu na pěti procentech, tedy přesně na hranici potřebné pro získání křesel ve Sněmovně. Pod ní by skončili lidovci a TOP 09 se 4,5, respektive čtyřmi procenty.
Nárůst ANO, Pirátů a ODS může být podle Ranochy začínajícím trendem, kdy voliči koncentrují své hlasy u tří nejsilnějších stran. „Pochopitelně na to potom doplácejí ty strany menší,“ podotkl. K volbě Pirátů a ODS se kloní lidé, kteří by dříve volili lidovce, TOP 09 a zčásti STAN. Piráti podle analytika přirozeně přitahují zejména mladší voliče. „Když se podíváme na jejich preference u lidí do 30 let, tak v tuto chvíli šplhají až ke 40 procentům,“ dodal Ranocha.
Průzkum společnosti Kantar CZ se uskutečnil mezi 3. a 25. listopadem, do volebního modelu vstoupilo 885 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí +/- 1,3 až 3,1 procentního bodu.
Reportáž televize Seznam byla odvysílána v pondělí 12. listopadu večer, přičemž sběr dat probíhal už od 3. listopadu. Je tedy možné, že se aktuální mínění voličů po odvysílání reportáže do průzkumu nepromítlo v celém rozsahu. Přesto ANO oproti říjnovému průzkumu posílilo o 5,5 procenta.