Španělsko dočasně „zestátnilo“ soukromé nemocnice. Nemá kapacitu pro pacienty s koronavirem
Krize ve Španělsku
Španělské soukromé zdravotnictví je od pondělí v rukou veřejných orgánů. Místní vláda přišla s bezprecedentním opatřením ve chvíli, kdy už kvůli koronaviru nestačí kapacity veřejných nemocnic pro nakažené pacienty. Proto nyní může ministerstvo zdravotnictví a příslušné orgány jednotlivých autonomních komunit disponovat veškerými prostředky soukromých subjektů.
Podle deníku El País se prostory soukromých nemocnic a dalších zdravotnických zařízení nyní mohou proměnit v prostory určené pro pacienty s nemocí COVID-19. Nařízení je jedním ze tří klíčových opatření, které přijala španělská vláda minulou neděli. Má zajistit, že veškeré dostupné zdravotnické prostředky budou dostupné k boji se současnou krizí. Podle statistiky zpracované univerzitou Johnse Hopkinse v USA je nyní ve Španělsku téměř 10 000 případů koronaviru, zemřelo zatím 342 lidí.
Španělská vláda také mimo jiné nařídila soukromým subjektům, které mají kapacity na výrobu zdravotnického materiálu, aby o tom do 48 hodin informovali a zkoordinovali se s vládním postupem. Jedná se především o výrobu diagnostických systémů, roušek, respirátorů, ochranných brýlí a další zdravotnické či farmakologické materiály. Firmám, které údaje nenahlásí, hrozí sankce.
Podle informací deníku El País začal převoz pacientů z veřejných nemocnic do soukromých zařízení ještě předtím, než s informací oficiálně přišel krizový štáb. V současné době ale soukromé subjekty pracují na přípravě jednotek intenzivní péče, ale i běžné ambulance na nápor pacientů a zároveň ruší naplánované operace.
Soukromý zdravotnický sektor ve Španělsku podle Institutu pro rozvoj a integraci zdravotnictví (IDIS) disponuje 460 nemocnicemi, více než 266 tisíci odbornými pracovníky a a 51 373 lůžky pro pacienty. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že plánuje využít zhruba 20 000 volných míst, z toho více než 1000 míst na jednotkách intenzivní péče pro pacienty s těžkými dýchacími problémy.
Lékaři a další personál si ale v soukromém i veřejném sektoru stěžuje na nedostatek ochranného materiálu jako jsou respirátory. „Madrid (který je nejvíce zasažen) opakovaně žádá ministerstvo o uvolnění zásob, protože takhle se dostaneme do situace, kdy nebudeme mít žádný individuální ochranný materiál,“ uvedl šéf IDIS Juan Abarca. „Je to největší urgence, kterou nyní máme. Tato krize od nás žádá vypustit všechny naplánované aktivity a operace a přesunovat lidi z urgentních příjmů na jiná oddělení a do jiných nemocnic. Logisticky jde o velmi komplexní problém,“ dodal.
Španělsko také snižuje kapacity veřejné hromadné dopravy. U národní železniční společnosti půjde dokonce o snížení až o 85 procent. „Drastické snížení pohyblivosti obyvatel sice vyvolá obtíže a nepříjemnosti, ale také sníží riziko nákazy,“ uvedl ministr dopravy José Luis Ábalos Meco.