Z Merkelové ‚odcházení‘ zatím CDU neprofituje. Ve straně roste odpor proti paktu o migraci
Merkelová CDU nepomohla
Po nedávném oznámení kancléřky Angely Merkelové, že se vzdá svého předsednictví v CDU, křesťaští demokraté u voličů téměř nezabodovali. Spíše naopak. Alepsoň podle aktuálního průzkumu agentury Insa pro nejčtenější německý deník Bild. Podle ní se vládní strany CDU/CSU těší volební přízni 24,5 procenta a SPD 13,5 procenta - u obou jde o pokles o půl procenta oproti předchozímu týdnu.
Zelení ztrácejí jeden procentní bod a na kontě mají 19 procent. Alternativa pro Německo (AfD) zůstává na 16,5 procentech, Levice (Die Linke) se drží na 11 procentech a liberální FDP si polepšila o půl bodu na 10 procent. Ostatní strany mají dohromady 5,5 procenta (plus 1,5 %).
Strany Unie (CDU/CSU) a sociální demokracie tak mají dle průzkumu dohromady 38 procent. Aby mohly v případě nových voleb dále v Berlíně vládnout, potřebovaly by dalšího partnera. Spolu s FDP a 48 procenty by se těsně přiblížily většině ve Spolkovém sněmu. Koalice typu Jamajka, tedy Unie, Zelení a FDP, by měla 53,5 procenta. Možná by ovšem byla i koalice typu Keňa - podobně jako v Sasku Anhaltsku - složená z CDU/CSU, Zelených a sociálních demokratů (SPD), jež by dosáhla 57 procent.
Poté, co v německé policice ani médiích nebyl globální pakt Organizace spojených národů o migraci téměř tématem, roste proti tomuto kotroverznímu dokumentu odpor též v CDU kancléřky Merkelové. Skupina poslanců křesťanské demokracie se chce tímto dokumentem zabývat na úterním zasedání své parlamentní frakce. Mezinárodně dohodnutý přístup ke globální migraci je sice nejzákladnějším německým zájmem, říká listu Die Welt vnitropolitický expert CDU Marian Wendt, ale tento rámcový dokument dle něj vzbuzuje ještě stále mnoho otázek, třebaže není právně závazný. „Chybějící rozlišení mezi uprchlickou a pracovní migrací je dalším nedostatkem paktu," upozorňuje Wendt.
Nyní je nezbytná věcná debata, aby "nadále v debatě neudávali falešnými tvrzeními tón populisté", říká nový šéf france Ralph Brinkhaus. Spolkový ministr zdravotniství Jens Spahn (CDU) požaduje podrobnou analýzu dohody. "Důležité je, aby si Německo zachovalo suverenitu v řízení a omezování migrace," uvádí saský ministerský předseda Michale Kretschmer (CDU), jenž v této otázce vytýká spolkové vládě komunikační selhání. Tento čtvrtek dopoledne se z inicativy AfD bude Spolkový sněm poprvé globálním paktem OSN o migraci zabývat.