Jednaosmdesátiletá žena jela tisíce kilometrů, aby se potkala s královnou, ta neměla čas

Cestující stařenka

Jednaosmdesátiletá žena jela tisíce kilometrů, aby se potkala s královnou, ta neměla časNové 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Julia Albuová z Jihoafrické republiky (JAR) se v lednu vydala na 15 tisíc kilometrů dlouhou cestu z Kapského města do Londýna, aby navštívila britskou královnu Alžbětu. Neuvěřitelný výlet ve 20 let staré Toyotě trval 81leté ženě pět měsíců. Důvodem byl přitom nevinný telefonát do rádia.

Julia Albuová, v tu dobu ještě devětasedmdesátiletá, každé ráno poslouchala rádio. Jednoho dne slyšela, jak se rozebírá záliba tehdejšího prezidenta JAR Jakoba Zumy v autech. „Byla jsem rozčílená,“ vysvětlila Albuová své důvody pro životní cestu v rozhovoru pro BBC. „Okamžitě jsem tam zavolala a vysvětlila jim, že mi bude 80 let a moje auto, 20 let stará Toyota, kterou jsem pojemnovala Tracy, pořád funguje skvěle. Mohla bych v ní bez problémů dojet do Londýna, takže nechápu, proč Zuma potřebuje tolik aut,“ popsala Albuová okamžik, kdy se celá myšlenka zrodila. Moderátoři v rádiu ji podpořili a Julii ta představa nadchla natolik že ještě v přímém přenosu slíbila, že do Anglie dojede a dá si čaj s královnou.

Půl roku pak přemýšlela, jestli se má na cestu vážně vydat. Nakonec v ní zvítězila touha po dobrodružství a začala s přípravami. „Nemohla jsem se té cesty dočkat. Očkovali mě proti všem možným virům, i když doktor řekl, že podle něj nepotřebuji ochranu proti pohlavně přenosným nemocem, to mě trochu urazilo,“ řekla Albuová. Její auto Tracy se dočkalo nových potahů a obě se tak mohly vydat na 5 měsíců dlouhou cestu.

Nejdelší část přes pevninskou Afriku Julia hodnotí pozitivně, i když někdy zažila těžké chvilky. „Jednou jsme se tak loudaly po silnici, když ubohou Tracy málem srazil slon. Taky mi vadily ty šílené díry v silnici. Ale celkově to bylo kouzelné, od horkého vzduchu proudícího okny dovnitř auta po baobaby. Věděla jsem, že budu v pořádku, protože všichni, které jsem potkala, na mě byli hrozně milí. Říkali mi Gogo, což znamená babička.“

Ačkoliv si někdy přála, aby byla mladší, její věk se ukázal jako výhoda. Napříč Afrikou mají prý lidé starší v úctě. Nevýhodou pro ní nebylo ani to, že cestuje sama jako žena. „Proč by mohli utéct a zažít svá vlastní velká dobrodružství jenom muži? Za celou dobu jsem o svůj život nebála. Ano, když jsem byla děvče, pomyšlení na to, že bych sama projela Afriku, by bylo absolutně absurdní. Ale svět se změnil a já jsem za to opravdu ráda,“ řekla Albuová. Po krátké přestávce pokračovala přes Balkánský poloostrov, Rakousko, Německo a Nizozemsko do Velké Británie.

Do Londýna nakonec dorazila v polovině června, s královnou se ale nesetkala. „Strašně jsem si s královnou chtěla dát čaj – hlavně když jsem do celého světa vytroubila, že to udělám. Ale zrovna ten týden se konaly dostihy Royal Ascot a ona byla zjevně zaneprázdněná. Angličani jsou podivní lidé, podle mě pořádně nedocenili, jak dlouhou cestu jsem do Buckinghamského paláce vážila,“ řekla napůl vážně BBC.

Návštěvou Londýna však cesta odvážné řidičky neskončila. Julie znovu odcestovala přes Lamanšský průliv a dál až do Benátek, odkud poslala své auto lodí zpět do Afriky. Jako přípravu na dlouhou cestu zpátky si totiž dala přestávku a odletěla domů do Kapského města, s autem se znovu setká v egyptské Alexandrii. Julia Albuová bude v cestě pokračovat 1. září, její dobrodružství můžete sledovat na stránce My African Conquest.

Čtěte více: Revoluce v cestování: na trh se dere létající automobil

V Egyptě byla objevena 4000 let stará keramická dílna

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články