1 Útok na české vojáky

Český voják zraněný v Afghánistánu nemůže hýbat končetinami, čeká ho další operace

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Těžce zraněného českého vojáka v Afghánistánu čeká další operace. Potíže má se slezinou a s obratlem, kvůli kterému nemůže dočasně hýbat končetinami. Uvedla to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Informaci přinesl Český rozhlas Radiožurnál s odvoláním na zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Štefana Muránského. Pětice českých vojáků byla zraněna ve středu odpoledne při pumovém útoku na jejich obrněné vozidlo.

Atentátníci použili civilní auto naplněné výbušninou, výbuch vojenské vozidlo převrátil. Tři vojáci byli zraněni lehce a po ošetření se vrátili k jednotce, jeden zůstal v nemocnici na pozorování. Těžce zraněný voják byl operován na základně Bagrám. Nyní jej čeká další operace. Jakmile to jeho zdravotní stav dovolí, bude voják převezen do české nemocnice. Na tiskové konferenci to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty útok nebyl mířen na českou jednotku. „Naše jednotka se vracela na základnu v koloně koaličních vozidel,“ uvedl Opata.

Útok přišel dva a půl měsíce po sebevražedném atentátu, při kterém zahynuli tři čeští vojáci. V úterý Lidové noviny zveřejnily informaci, že na spolupachatele atentátu zaútočili české speciální síly. Vedení armády a ministerstva obrany ji nepotvrdilo.

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu asi 350 vojáků. Největší jednotka má na starosti ostrahu spojenecké základny Bagrám. Hlídky vyjíždějí do okolí v okruhu několika kilometrů. Za úkol mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace. Právě při jedné z hlídek byli vojáci ve středu zraněni.

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

V Afghánistánu bylo zraněno pět českých vojáků, jeden těžce

Česká odveta za smrt: speciální síly zabily organizátora útoku v Afghánistánu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.