Berlín má problém. Musí najít politicky korektní název pro stanici metra
ZMĚNA NÁZVU STANICE METRA
Najít nové jméno pro stanici metra v Berlíně není nijak snadný úkol. Nový název nesmí být kontroverzní, nesmí být reklamní, musí být jednoznačný a musí mít s daným místem jasnou souvislost. Uvedl to mluvčí berlínského dopravního podniku BVG Jannes Schwentu. BVG již několik týdnů hledá název pro stávající stanici Mohrenstrasse, tedy Mouřenínovu ulici, která ústí do stejnojmenné ulice před sídlem českého velvyslanectví.
"V uplynulých letech jsme dostávali opakovaně příspěvky od různých spolků, které se angažují ve vyrovnání s kolonizační minulosti a které bojují proti rasismu, a také do cestujících, že termín Mohr (mouřenín) je rasistický," řekl Schwentu o důvodech, proč BVG chce stranici přejmenovat. "Vždy jsme upozorňovali na to, že stanice se jmenuje po ulici Mohrenstrasse, která je nad zastávkou metra, a že jsme si tedy název nevymysleli," poznamenal.
Schwentu chápe, že nyní zastaralé slovo mouřenín může řada lidí vnímat jako diskriminační. "To udává i Duden," řekl o slovníku německého jazyka.
Zatímco názvy autobusových zastávek mění BVG velmi často, v případě stanic je to krok výjimečný. K výběru jména padl ve veřejných diskuzích již velký počet návrhů, aktivisté a také řada politiků by ráda chtěla vystupovat na stanici Antona Wilhelma Amoa. Amo je jedním z prvních filozofů a znalců práva v Německu, který byl afrického původu. V tomto případě ale může být problémem, že tento učenec z první poloviny 18. století nemá na okolí přímou vazbu.
"Názvy měníme, aby byly jednoznačné. A u stanic metra je to obzvláště důležité, protože slouží jako orientační body. Když bude stanice pojmenovaná po nějaké osobnosti či termínu, který není s daným místem spojen, zkomplikuje to pohyb cestujícím," řekl.
Jako příklad Schwentu zmínil stanici metra Bundestag (Spolkový sněm). "U ní se předpokládá, že je u sídla Spolkového sněmu. Tak se lidé orientují," řekl. Jako nevhodný považuje i návrh po nedaleké ulici Mauerstrasse (Hradební ulice či Ulice zdi), která název získala podle původního a neuskutečněného záměru postavit v místě hradební zeď. "U Mauerstrasse budou všichni turisté očekávat, že tam bude berlínská zeď, která ale s Mohrenstrasse nemá nic společného," dodal. "Mluvilo se i o Wilhelmstrasse, ale tak se jmenuje celá řada autobusových zastávek, takže by to opět nebyl jednoznačný název," uvedl. Právě na rohu Wilhelmstrasse a Mohrenstrasse sídlí české velvyslanectví.
Dopravní podnik byl zpočátku přesvědčen, že nový název najde snadno. Měl k tomu nadějného kandidáta, a to Glinkastrasse po nedaleké ulici, která jméno dostala po ruském skladateli 19. století Michailu Glinkovi.
"My jsme se pragmaticky podívali po okolí, jaké jsou možnosti pro jiné jméno. A našli jsme Glinkastrasse. Tak jsem si řekli dobře, zní to v pořádku. Vybereme toto jméno. Nevěděli jsme ale o antisemitském pozadí," uvedl o výtkách, které vůči Glinkovi vznesli zástupci židovských spolků.
Pokud by se v diskuzích nový název podařilo najít, bylo by možné stanici přejmenovat letos v prosinci. "Názvy měníme v tuto dobu, kdy zároveň dochází k velkým úpravám jízdních řádů," řekl.
Naposledy BVG přejmenoval stanice metra v roce 2016. Tehdy změnil stanici Thielplatz na Freie Universität a kvůli mezinárodnímu zahradnímu veletrhu také stanici Neue Grottkauer Strasse na Kienberg (Gärten der Welt).