VIDEO: Jako v akčním filmu. Putin okázale projel vyklizeným Taškentem, zahájil stavbu jaderky

Pompézní Putin

VIDEO: Jako v akčním filmu. Putin okázale projel vyklizeným Taškentem, zahájil stavbu jaderkyNové 1
Svět

nin Echo24

Nekonečně dlouhá kolona projíždí vyzdobenými, ale prázdnými ulice města. Jako z akčního filmu působil příjezd ruského prezidenta Vladimira Putina do Taškentu. Ruský prezident navštívil hlavní město Uzbekistánu minulý týden, s uzbeckým prezidentem Šavkatem Mirzijojevem společně zahájili výstvavbu jaderné elektrárny ruské skupiny Rosatom.

Putin byl v Taškentu přivítán s velkou pompou. Cílem návštěvy bylo podepsání několika bilaterálních dohod o regionální spolupráci, hlavním bodem programu pak společný pokyn obou hlav států k zahájení výstavby první jaderné elektrárny ve středoasijské zemi. Elektrárna, kterou postaví ruská skupina Rosatom, má podle Putina uspokojit nejen potřeby Uzbekistánu, ale i dalších zemí v regionu.

Mezivládní dohoda, uzavřená letos v září, počítá s výstavbou dvou jaderných bloků s reaktory typu VVER-1200, které odpovídají soudobým požadavkům Mezinárodní agentury pro atomovou energii, napsala agentura TASS. První blok má být spuštěn do konce roku 2028. Hodnota projektu se podle Putinova poradce Jurije Ušakova odhaduje na 11 miliard dolarů (asi 248 miliard korun).

Video s velmi dramatickým hudebním podkresem se objevilo na facebookovém profilu prezidenta Šavkata Mirzijojeva. Na záběrech je vidět přílet Putina do země i dlouhá kolona, která doprovází prezidentský vůz vyzdobenými a osvětlenými, ale zavřenými ulicemi Taškentu.

Naposledy ruský prezident zavítal do Uzbekistánu krátce po pohřbu předchozího autoritářského vládce Islama Karimova, který své zemi, hraničící s Afghánistánem, po čtvrt století vládl tvrdou rukou. Ve čtvrtek mu v Moskvě odhalili sochu, a to gesto dnes ocenil současný uzbecký prezident Mirzijojev.

Jádro i zbraně z Ruska

Nový prezident se pustil do politických a ekonomických reforem se známkami zmírnění autoritářského režimu; cílem je přilákat do Uzbekistánu investice a zahraniční turisty. Nová jaderná elektrárna má podle agentury AFP pokrýt asi pětinu uzbecké spotřeby elektřiny, a tím umožnit zvýšit vývoz plynu.

Putin před kamerami prohlásil, že program spolupráce obou zemí v příštích letech dosahuje objemu 25 miliard dolarů (asi 564 miliard Kč) a výsledkem této spolupráce má být podle něj ještě větší suma a vytvoření nových pracovních sil.

„Obchodní výměna od počátku roku vzrostla o 30 procent. Letos očekáváme, že obchod dosáhne šesti miliard dolarů (asi 135 miliard korun) a v nejbližších letech deseti miliard,“ řekl Mirzijojev. Ocenil vytvoření podmínek pro snadný vývoz ovoce a zeleniny z Uzbekistánu do Ruska, jakož i ruské investice do uzbecké ekonomiky za více než 8,5 miliardy dolarů.

Putin během jednání podle agentury TASS také prohlásil, že Rusko je ochotno Uzbekistánu nejen dodávat zbraně za ceny určené pro ruský trh, ale také se pustit do společné výroby.

Čtěte více: Zemanovi poradci podpořili jadernou energetiku i prolomení limitů těžby uhlí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.