Lidé nechali ve Wu-chanu desítky tisíc zvířat. Umírající mazlíčky zachraňují dobrovolníci
Záchrana zvířat
Třiačtyřicetiletý Lao Mao z čínského města Wu-chan, které je centrem nákazy koronavirem, lezl po rezavé okapové rouře, aby se dostal přes balkón ve třetím patře do bytu manželského páru středního věku. Lao ale není prachsprostý lupič – jeho cílem bylo vysvobodit dvě domácí kočky, které v bytě zůstaly uvězněné už deset dní, napsala agentura Reuters.
Obě zvířata našel pod pohovkou, sotva živá. Zavolal jejich majitelům, kteří se během videohovoru při pohledu na své mazlíčky rozplakali. Původně odjeli z Wu-chanu na třídenní výlet na sever, ale po vypuknutí epidemie se nemohli vrátit. Ze sociálních sítí se dozvěděli o Lao Maovi – Starém kocourovi, jak mu říkají jeho přátelé. A poprosili ho, aby se vydal jejich kočičkám na pomoc.
Wu-chan, kde se podle expertů virus koncem loňského roku poprvé objevil, je uzavřený v karanténě od 23. ledna – právě v té době desítky milionů lidí po celé Číně začaly odjíždět na oslavy čínského Nového roku. Starosta Wu-chanu na nedávné tiskové konferenci oznámil, že před svátky město opustilo pět milionů lidí.
Lao Mao odhaduje, že ve Wu-chanu zůstalo samotných asi 50.000 domácích mazlíčků. „Dobrovolníci v našem týmu včetně mě zachránili od 25. ledna více než 1000 zvířat,“ řekl Lao, který se představuje jen svou přezdívkou, protože nechce, aby jeho rodina věděla, že se pravidelně pohybuje venku po městě. „Telefon mi v těchto dnech skoro nepřestává zvonit. Téměř nespím.“
Bez pomoci uhynou opuštěná zvířata hlady. Mnoho majitelů, ať už se ocitli v karanténě nebo uvázli v jiných provinciích i zemích, se proto obrací prostřednictvím sociálních sítí na milovníky zvířat, jako je Lao Mao. „Můj střízlivý odhad je, že zhruba 5000 zvířat je stále uvězněných v bytech a v následujících dnech uhynou hlady,“ řekl.
V některých částech Číny také zvířata trpí kvůli falešné zvěsti, že domácí mazlíčci zhoršují šíření koronaviru. Podle několika skupin na ochranu zvířat v posledním týdnu stoupl počet opuštěných domácích mazlíčků a na internetu se objevují i ojedinělé zprávy o zabitých domácích zvířatech.
Úřady v Suej-čchangu, malém okrsku v provincii Če-ťiang, která je co do počtu nakažených druhá po provincii Chu-pej, v pátek nařídily obyvatelům, aby své psy drželi doma. Psi, kteří budou chyceni na veřejných prostranstvích, budou utraceni, varovali úřední činitelé okrsku.
Mnoho obyvatel Pekingu a Šanghaje spěchalo nakoupit svým psům ochranné masky v mylném přesvědčení, že by se také mohli nakazit virem. „Bojím se, že mého psa budou ve čtvrti nenávidět,“ řekl Wang Feng-jün z Pekingu, který má pudla. „Nesehnal jsem žádné psí masky, a tak jsem mu ji udělal z papírového kelímku,“ dodal.