VIDEO: Frontex zachytil běloruské převaděče migrantů, zřejmě přímo pohraniční stráž
NELEGÁLNÍ MIGRACE
Litva aktuálně čelí obrovskému náporu tisíců nelegálních migrantů, kteří hromadně přecházejí ze sousedního Běloruska. Litva z cíleného převádění migrantů obviňuje režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který se má tímto způsobem mstít Evropské unii. Většina těchto migrantů přichází z Iráku. Evropská pohraniční stráž Frontex zachytila video, na kterém je vidět, jak migranti za doprovodu vojenského vozidla přecházejí litevskou hranici. Upozornil na to deník Bild.
Jen za tento rok bylo v Litvě podle agentury AP zadrženo bezmála 4 tisíce nelegálních migrantů. Většina z nich přichází ze sousedního Běloruska. Podle litevských úřadů je převádění migrantů součástí Lukašenkovy odvety EU za její kritiku tamního režimu. Lukašenko totiž opakovaně a velmi tvrdým způsobem potlačoval jakoukoli občanskou aktivitu, která si dovolila vystoupit proti jeho autoritářskému režimu napojenému na Rusko.
Záběry z vrtulníku, které pořídila evropská pohraniční a pobřežní stráž Frontex, ukazují skupinu nelegálních migrantů při přechodu litevské hranice. Migranty doprovázelo na hranici vojenské vozidlo, pravděpodobně šlo o vozidlo běloruské pohraniční stráže nebo armády.
Vede Lukašenko hybridní válku?
Podle slov, které zaznívají z Litvy, vede převážením migrantů Lukašenko „hybridní válku“ s Evropskou unií. Bělorusko-litevská hranice je totiž současně vnější hranicí EU i schengenského prostoru.
Do Minsku nyní míří čtyřikrát do týdne lety z hlavního iráckého města Bagdádu, jejich organizaci má podle dostupných informací na svědomí právě Lukašenko. Podle opozičního zpravodajského serveru Nexta se k nim na základě Lukašenkova rozhodnutí nově přidají i odlety z dalších iráckých měst, a to z Basry, Sulajmáníje a Irbílu. Letenky mizí velmi rychle, vyprodány jsou prý až do podzimu.
⚡️Update on migrants
— NEXTA (@nexta_tv) August 2, 2021
On August 1, 289 migrants were detained in Lithuania and 109 more people were detained this morning. Almost everyone will introduce themselves as Iraqis. The total number of detainees for 2021 was almost 4,000 people.#Belarus pic.twitter.com/HTAdCLS1Zd
Litevská vláda už před několika týdny rozhodla o výstavbě 550 kilometrů dlouhého plotu s ostnatým drátem. K běloruské hranici zároveň litevské úřady přesunuly prakticky všechny dostupné síly a pohraničníky, kteří se stáhli z jiných míst v zemi. Na části hranice (asi 80 kilometrů) už byl plot postaven v předchozích letech, asi 260 km je monitorováno elektronicky. Hranice je celkově 680 kilometrů dlouhá.