Německem otřásl útok na synagogu v Halle; ve městě jsou dva mrtví
Útok v německém Halle
Německem ve středu otřásl útok na synagogu a židovský hřbitov v Halle na východě země. Zemřela při něm jedna žena. Jeden muž byl zastřelen v nedalekém rychlém občerstvení a nejméně další dva lidé utrpěli střelná zranění. Jednoho podezřelého už policie zadržela, původně mluvila o tom, že jsou útočníci nejméně dva, později večer však servery Bild a Tagesspiegel uvedly, že útočník byl jen jeden. Čin může mít pravicově extremistické pozadí. V ulicích Halle byly stovky policistů a lidé nesměli vycházet ven. Řada německých měst a také Česká republika zpřísnily bezpečnostní opatření u židovských objektů.
Útok na synagogu v Halle se odehrál kolem 12:00. Maskovaný útočník se snažil dostat dovnitř náboženské stavby i na židovský hřbitov, přičemž použil střelnou zbraň i výbušniny. Naštěstí se mu to díky bezpečnostním opatřením a rychlé reakci lidí uvnitř synagogy nepodařilo. V objektu bylo v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření) až 80 lidí.
Jedna z obětí byla zastřelena právě před synagogou, druhá v rychlém občerstvení s kebabem, které se nachází nedaleko. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými kořeny. Zřejmě i kvůli tomu německé nejvyšší státní zastupitelství hovoří o dostatku indicií, že by mohlo jít o pravicově extremistické činy. Proto také nejvyšší prokuratura, která se v Německu věnuje teroristickým činům, vyšetřování vede.
Jedna z obětí byla zastřelena právě před synagogou, druhá v pár stovek metrů vzdáleném rychlém občerstvení s kebabem. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými a arabskými kořeny. To, že útočník cílil právě na Židy a na přistěhovalce, dokládá podle magazínu Spiegel video, které střelec během útoků natočil kamerou umístěnou na helmě. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a „arabáče“.
I kvůli pravděpodobnému motivu případ převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které má podobné kauzy na starosti. Přesvědčení o tom, že šlo o antisemitský čin, dal najevo ministr vnitra Horst Seehofer.
Podezřelým je podle Spiegelu Stephan B. z města Eisleben v Sasku-Anhaltsku. Policie, která původně hovořila o několika pachatelích, ho podle německých médií zadržela poté, co havaroval ve voze taxi, kterého se násilně zmocnil v nedaleké obci Landsberg.
Irre! #Halle via @MDR_aktuell pic.twitter.com/0SLLBaGF5O
— Michael Ziesmann (@M_Ziesmann) October 9, 2019
Obyvatele Halle, v němž byla prakticky celé odpoledne přerušena hromadná i železniční doprava, ve středu policie opakovaně vyzývala, aby vůbec nevycházeli ven. Varování zrušila až kolem 18:15. Na střelbu v Halle, které má 234.000 obyvatel, reagovala i další města. Ostrahu synagog zpřísnily například Berlín, Frankfurt nad Mohanem, Drážďany nebo Lipsko. Kontroly u židovských objektů a na ruzyňském letišti zvýšilo také Česko.
Silnou odezvu tragédie v Halle vyvolala i u politiků. Kancléřka Angela Merkelová vyjádřila solidaritu se všemi Židovkami a Židy. Večer také navštívila osobně jednu z berlínských sinagog. Český prezident Miloš Zeman v kondolenčním dopise adresovaném prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi dal najevo znepokojení a úzkost nad rostoucím antisemitismem v Evropě. Ten odsoudil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Zu den schrecklichen Nachrichten aus #Halle: Wir trauern um die beiden ermordeten Menschen. Wir hoffen, dass die Sicherheitskräfte den oder die Täter schnell fassen können. Es ist wichtig, den Hinweisen der @Polizei_HAL Folge zu leisten, damit niemand weiteres zu Schaden kommt.
— Steffen Seibert (@RegSprecher) October 9, 2019
Vražedný útok proběhl v době největšího židovského svátku Jom Kipur. V překladu znamená den smíření a tento den se připomíná dlouhým, více než dvacet čtyři hodin trvajícím půstem a intenzivními modlitbami. Jako jediný den v roce má celkem pět modlitebních časů. Není vyloučeno, že si útočník vybral tento den cíleně.