Po boku nacistů. Na pochod veteránů jednotek SS v Rize přišlo tisíc lidí

oslava lotyšských veteránů

Po boku nacistů. Na pochod veteránů jednotek SS v Rize přišlo tisíc lidíNOVÉ
Pochod na oslavu lotyšských veteránů Foto:

FOTO: Reuters

1
Svět
Echo24
Sdílet:

V Rize se sešlo asi tisíc lidí na každoročním pochodu na oslavu lotyšských veteránů, kteří za druhé světové války bojovali po boku německých nacistů proti sovětské armádě. Akce pravidelně vyvolává různé protesty a i letos ji provázely protiakce. K žádným incidentům ale nedošlo, informovala podle agentury DPA policie.

Tentokrát se v lotyšské metropoli za chladného a vlhkého počasí sešla tisícovka účastníků války a jejich sympatizantů. Zástup jako pokaždé prošel Rigou s početným policejním doprovodem až k památníku Svobody. Tam přítomní položili věnce a květiny k uctění památky zhruba 50 000 Lotyšů, kteří padli v bojích proti sovětským jednotkám.

Takzvaný den legionářů je v zahraničí kritizován jako oslava nacismu. V legii patřící k jednotkám SS fašistického Německa bojovalo kolem 140 000 Lotyšů a třetina z nich zahynula buď v bojích, nebo v ruských zajateckých táborech. Také na straně sovětské armády bojovalo kolem 130 000 Lotyšů, z nichž asi čtvrtina padla.

„Celý boj byl za nezávislost Lotyšska, takže Lotyšové mají díky tomu svůj vlastní stát,“ řekl v Rize agentuře DPA 86letý Gunars Dzenitis. Pochodu centrem městem se zúčastnil oblečen do historické lotyšské uniformy, aby, jak řekl, uctil památku lotyšských legionářů.

Odpůrci každoročního rižského pochodu protestovali s odsuzujícími nápisy na transparentech v různých jazycích jako „Bojovali na straně Adolfa Hitlera“ nebo „Legie zbraní SS je zločinecká organizace“.

Takzvaný den legionářů se v Lotyšsku slaví od roku 1990 vždy 16. března, a to na památku jedné z bitev proti Rudé armádě.


Čtěte dále: „Odmítám být součástí této špinavé hry.“ Volný vystupuje z SPD, prý kvůli neonacistům ve straně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články