OBRAZEM: Po letech je tu šance na ambiciózní stavbu. Ze „zjizvené části Prahy“ má být centrum života
NOVÁ SCÉNA
Praha zná podobu Vltavské filharmonie, která bude stát v pražských Holešovicích u stanice metra Vltavská. Majestátní stavba podle návrhu týmu dánského studia Bjarke Ingels Group přináší i nápaditá řešení veřejného prostoru, počítá se zpřístupněním břehu řeky a otevírá venkovní terasy filharmonie včetně střechy všem bez rozdílu. Projekt má tak sloužit jako místo k setkávání a centrum života v Holešovicích.
Návrh stavby za asi 6 miliard korun se chlubí hned několika zvláštnostmi. Nejvýznamnější z nich je unikátní architektonický styl a design, který nemá v Praze zatím obdoby. „Jsem přesvědčen, že se budova okamžitě stane ikonou, symbolem Prahy,“ uvedl Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora v tiskové zprávě Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Podle primátora Zdeňka Hřiba přitáhne budova do České republiky jiný typ turistů, „kteří přijedou za kulturou a ne jen za levným alkoholem.“
Zajímavě řešené budou i samotné sály. Vltavská filharmonie bude disponovat třemi – koncertním pro 1800 diváků, menším pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkčním pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob. Pro zajištění nerušeného zvuku budou uzavřeny ve dvou betonových pláštích, které jsou konstrukčně oddělené. Tento přístup zajistí akustickou separaci od ostatních částí budovy. Diváci budou navíc sedět blízko jeviště, čímž se čistota zvuku ještě zvýší. Hlediště má být uspořádáno do tvaru vinice. Autoři se výrazně inspirují řekou. Například i dřevo použité k stavbě koncertního sálu má pocházet ze Šumavy, kde Vltava pramení.
Budova nemá sloužit jen fanouškům klasické hudby, ale i širší veřejnosti. Nová filharmonie tak počítá například se zpřístupněním břehu Vltavy. Rozsáhlé terasy mají být dále otevřené široké veřejnosti a jednou z atrakcí má být střešní restaurace s výhledem. Na vrchol stavby bude možné vystoupat bez toho, aby návštěvníci vstoupili dovnitř, a to díky specifické stupňovité struktuře. Každý si tak bude moct vychutnat jedinečný panoramatický výhled na celou Prahu.
„Při výběru vítězného návrhu bylo nutné brát v potaz mnoho aspektů. Parcela pro filharmonii v současnosti setkávání lidí spíše komplikuje, než podporuje, a tak byl důraz kladen nejen na architekturu a provoz budovy, ale také na návrh veřejných prostranství přilehlého okolí. Vltavská filharmonie se v podání dánského studia BIG stane pulzujícím centrem života na Vltavské – směrem na východ od budovy se bude rozprostírat nový městský park, jižní strana otevře přístup k vodě, na západní straně vznikne náměstí a na sever se naskytne pohled na novou městskou část Bubny-Zátory. Budova samotná bude zájemcům přístupná ze všech směrů a úrovní,” řekl Michal Sedláček, předseda poroty soutěže.
„Nová filharmonie promění Vltavskou ze zjizvené části města na kulturní centrum celostátního i celoevropského významu. Autoři vítězného návrhu skvěle pochopili, že si Praha 7 přála místo k setkávání,“ řekl Jan Čižinský, starosta městské části Praha 7.
S vítězným návrhem se mohou zájemci seznámit od 19. 5. do 30. 6. v rámci venkovní výstavy přímo na místě budoucí Vltavské filharmonie. Zde bude od 19. 5. do 27. 5. umístěn také informační kontejner, ve kterém občané získají odpovědi na konkrétní dotazy týkající se vítězného návrhu budovy a jejího bezprostředního okolí, uvádí IPR.
Nacházet se v budově bude také hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze. Bjarke Ingels Group se na mnohoúčelnost svých staveb zaměřují. Příkladem je Amager Bakke, moderní spalovna odpadů v Kodani, která funguje zároveň jako lyžařská sjezdovka.