Bývalá zaměstnankyně tajně nahrávala konverzace v Bílém domě
SKANDÁL V BÍLÉM DOMĚ
Bývalá zaměstnankyně Bílého domu Omarosa Manigaultová Newmanová vyvolala o víkendu ve Washingtonu další skandál, když vyšlo najevo, že v přísně střežených prostorách prezidentovy kanceláře tajně nahrávala rozhovor s personálním šéfem Bílého domu Johnem Kellym. Dnes zveřejnila nahrávku telefonátu s prezidentem Donaldem Trumpem, na níž se hlava státu podivuje nad jejím propuštěním, o němž prý nevěděl. Trump reagoval sérií příspěvků na twitteru, kde bývalou poradkyni označil jako „praštěnou Omarosu“, kterou lidé v Bílém domě nenáviděli.
„Sakra. Vůbec se mi nezamlouvá, že odcházíš,“ říká Trump na nahrávce údajně pořízené den poté, co Kelly Manigaultovou propustil. „Nikdo mi o tom ani neřekl… Víš, je to obrovská mašinerie,“ dodává americký prezident, který se s bývalou poradkyní zná z natáčení televizní reality show The Apprentice (Učeň).
Who in their right mind thinks it’s appropriate to secretly record the White House chief of staff in the Situation Room?
— Ronna McDaniel (@GOPChairwoman) 12. srpna 2018
Čtyřiačtyřicetiletá Manigaultová pracovala v Bílém domě jako asistentka ředitele pro komunikace a podle agentury AP byla nejvýše postavenou Afroameričankou v prezidentské kanceláři. Ve výňatku její nové knihy, který zveřejnila minulý týden televize NBC, se uvádí, že Trump v minulosti opakovaně hovořil o černoších jako o „negrech“. Rozhovory s ním si prý autorka knihy tajně nahrávala. Bílý dům obvinil Manigaultovou ze lži.
„Praštěná Omarosa, která třikrát dostala padáka na The Apprentice, teď dostala padáka naposled. (...) Prosila mě o práci se slzami v očích, řekl jsem OK. Lidi v Bílém domě ji nenáviděli. Byla krutá, ale nebyla chytrá,“ napsal Trump na twitteru.
O víkendu se na veřejnost dostala informace o nahrávce rozhovoru Manigaultové s personálním šéfem Kellym. Poprask ve Washingtonu nezpůsobil ani tak obsah nahrávky, jako především místo, kde ji Manigaultová pořídila. S Kellym, který vysvětluje důvody její výpovědi, mluvila v takzvané Situační pracovně Bílého domu, tedy v místě, jež média označují za jeden z nejpřísněji střežených prostorů na světě.
„Koho se zdravým rozumem může napadnout tajně si nahrát rozhovor s personálním šéfem v Situační pracovně?“ napsala na twitteru Ronna McDanielová z vedení Republikánské strany. Experti se podle agentury AP shodují, že jde o vážné porušení bezpečnostních pravidel i etiky. Ptají se rovněž, proč Kelly zdůvodňoval své podřízené její výpověď právě tam.
V Situační pracovně se přijímají nejzávažnější a často naprosto důvěrná rozhodnutí hlavy státu ve sféře zahraniční politiky. Personál Bílého domu nesmí do místnosti vstoupit s mobilními telefony ani s jiným elektronickým zařízením, osobní prohlídce ale vystaven není.
„Skutečnost, že personál propašuje nahrávací zařízení do Situační pracovny Bílého domu, je projevem nejhrubšího opovrhování národní bezpečností. Pokud se s tím pak vytahuje v televizi, pak je to důkaz nedostatku charakteru a cti této zneuznané zaměstnankyně Bílého domu,“ komentovala skandál prezidentská mluvčí Sarah Sandersová.
Kniha Manigaultové se v amerických obchodech objeví v úterý. Autorka dnes naznačila, že by mohla o členech Trumpovy administrativy zveřejnit další nelichotivé informace. „V Bílém domě se děje spousta zkorumpovaných věcí a hodně z nich hodlám vynést na světlo,“ řekla.