VIDEO: Chicago zmítá násilí. „Zóna bez Trumpa“ nyní žádá prezidenta o pomoc
Nejvražednější místo USA
Násilí v nejvražednějším místu ve Spojených státech, kde si vyřizují účty zločinecké gangy, nebere konce. Jen za minulý víkend bylo v Chicagu postřeleno 66 lidí, z nichž 12 zemřelo. Od začátku roku bylo postřelených 1573 a dalších 305 osob po střelbě zemřelo (statistika zde). Oblast, kde tradičně vítězí demokraté, označil loni nynější starosta města Rahm Emanuel jako „zónu bez Trumpa“ (Trump free zone). Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Illinois, rovněž demokrat La Shawn Ford ale nyní veřejně prezidenta požádal o pomoc.
Zločinecké gangy jsou v třetím největším městě USA velmi aktivní zejména v západních a jižních čtvrtích Chicaga, které leží ve státě Illinois. Jde o velmi chudé obvody se silnou přítomností etnických menšin. Přestože počet vražd ve městě klesl za první pololetí až o 23 procent ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce, Chicago zůstává nejvražednějším místem v USA.
Záběry z páteční přestřelky zde.
V souvislosti s pokračujícím násilím se demokrat La Shawn Ford rozhodl veřejně požádat šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, aby slova starosty Emanuela nebral vážně. „Musíme se ujistit, že prezident Trump ví, že ne všichni vnímají Chicago jako zónu bez Trumpa,“ uvedl pro televizi Fox News. Ford se sám zúčastnil nedávného protestu proti násilí, kde demonstranti volali i po rezignaci starosty Rahma Emanuela, protože podle nich neřeší napjatou situaci.
Ford v televizi dodal, že stát Illinois přispívá federální vládě miliardy dolarů a potřebuje teď na oplátku pomoc. „Od začátku roku bylo postřeleno téměř 1700 lidí, jen za víkend to bylo přes 60 lidí,“ prohlásil v rozhovoru. Trump po střelbě během minulého víkendu na tiskové konferenci řekl, že důvodem situace v Chicagu je „špatné vedení“.
Policie zastřelila muže a vypukly protesty
V polovině července chicagská policie zastřelila muže a vyvolala tím pouliční protesty, při nichž bylo zatčeno několik demonstrantů. Chicagský policista Fred Waller na tiskové konferenci prohlásil, že policisté na pěší hlídce chtěli muže vyslechnout, protože „se jim zdálo, že je ozbrojený“. Dotyčný ale kladl odpor a jeden z policistů muže postřelil. Ten následně svému zranění podlehl v nemocnici. Na místě se našla zbraň.
Krátce po střelbě se na ve městě shromáždil nespokojený dav a pustil se do potyček s policisty, kteří oblast uzavřeli. Podle Wallera demonstranti házeli láhve a kameny a jeden z nich vyskočil na střechu policejního auta. Příslušníci bezpečnostních sil reagovali obušky, aby dav zastavili. Nejméně čtyři demonstranti byli zadrženi a několik policistů utrpělo při potyčkách lehká zranění. Protestující také poničili několik policejních vozidel.
Bouřlivé demonstrace po volbách
Bouřlivé protesty v Chicagu vypukly po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Zhruba 1800 lidí se v roce 2016 po prezidentských volbách pokoušelo dostat k Trumpovu hotelu v centru města za volání hesel „Ne Trumpovi! Ne KKK (Ku-Klux-Klan)! Ne rasistickým USA“. Chicagská policie ale demonstrantům uzavřela přístupovou cestu k budově.
V roce 2015 vypukly v Chicagu protesty poté, co bylo zveřejněno video, na němž je vidět, jak bělošský policista Jason Van Dyke v roce 2014 šestnáctkrát vystřelil na sedmnáctiletého černošského mladíka Laquana McDonalda. Van Dyke byl obviněn z vraždy. McDonaldova smrt vedla k propuštění policejního šéfa města a k sérii reforem, jejichž cílem bylo předcházet propříště podobným policejním zákrokům.