Kapitulace
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Ministr zdravotnictví Roman Prymula přitvrzuje. Včera avizoval, že se celorepublikově zavřou nejen vysoké a střední školy, ale ob týden už i druhý stupeň škol základních. Zavřou se divadla, kina, sportovní zařízení. Restaurace budou zavírat v osm večer a podobně. Škrcení restaurací platí ode dneška, zbytek od pondělka, všechno je to prý na dva týdny, přičemž ale kdyby se křivka nových případů covidu za tu dobu „nezploštila“, nevylučuje Prymula naopak ani lockdown, tedy opakování jara.
Novinkou je, že tentokrát vláda do utahování šroubů píárově velmi šikovně zatáhla i opozici. Předsedové ODS, Pirátů, STAN, TOP-09, KDU-ČSL i SPD dostali dopoledne online brífink od premiéra Babiše a od Prymuly. Vesměs celá opozice (částečné výjimky představují SPD a Trikolóra) se v této chvíli postavila za vládu.
Šéf občanských demokratů Petr Fiala dokonce dramaticky vyzývá veřejnost k dvěma týdnům sebezapření a disciplíny, neboť situace je „extrémně špatná“. Extrémně špatná přesně v čem? Pokud předákům opozičních stran poskytli premiér s ministrem nějaká lepší data, než jaká uvolňují veřejnosti, není důvod, aby nebyla zveřejněna. Je až neuvěřitelné, že jediný z opozičních předáků, který se shání po datech použitých jako podklad k dalšímu škrcení společnosti, je certifikovaný populista Tomio Okamura.
O kapacitě našeho zdravotnictví, jeho schopnosti přijímat další řady pacientů s covidem přicházejí v těchto dnech rozporuplné zprávy. Ale tolik víme, že velké nemocnice v Praze se k žádnému vyčerpání kapacit ani neblíží, víme, že české zdravotnictví funguje na rozdíl třeba od italského (Bergamo na jaře) spolehlivě ve smyslu centrálního přerozdělování pacientů – když by v nějaké nemocnici bylo plno, je snadné pacienty převézt jinam. A víme – anebo právě se to příliš neví a v tom je potíž –, že ministr Prymula si nepřeje, aby se veřejně vyjadřovali ředitelé státních nemocnic, pokud tedy zrovna jejich vystoupení nezapadají do jeho národního „boje s covidem“.
Mezi uživateli sociálních sítí a v části veřejnosti se vzedmula vlna pobouření, chvílemi regulérního štvaní proti zdravotníkům, lékařům, případně vědcům žádajícím konec paniky, uměřenější postup vlády i uměřenější zpravodajství. Ministr Prymula lidi typu profesora Žaloudíka, dentisty Šmuclera, kardiologa Pirka veřejně vyzývá, aby zmlkli, a médiím naznačuje, že zvaní koronadisidentů je nežádoucí.
O chystaných opatřeních, která se doslova týkají života deseti a půl milionu lidí, necítí potřebu veřejně diskutovat. Blížíme se stavu, kdy jeden člověk získává monopol nejen na zdravotní politiku státu – to je ve zvláštní situaci pochopitelné –, ale i na výklad této infekce. A to je hluboce nenormální.
Opozice se včera vesměs nezmohla ani na hlasitě oznámené podmínky, za něž by svůj veřejný souhlas prodala. Že bychom se teď měli zapřít na dva týdny, zní jako iluzionismus; politik, který stupňuje omezování života společnosti podle aktuálních čísel pozitivních testů, prostě nezačne rozvolňovat, dokud se tato čísla významně nesníží – anebo dokud společnost nezačne významněji protestovat. Protože i kdyby si tento architekt boje s koronou mezitím uvědomil, že škody vznikající vedením boje už převažují nad škodami způsobenými koronavirem, velmi těžko se vrátí k volnějšímu režimu. Je zajatcem svého postupu, logika jeho počínání ho vede k tomu, aby na každý růst hodnot infekce odpověděl nějakým dalším omezením, zákazem.
To opozice, vzhledem k tomu, že za čtyři týdny nám končí nouzový stav, nemohla aspoň vyměnit své kývnutí Prymulovi za to, že vláda veřejně nastaví kritéria, podle nichž na konci října bude znovu rozhodovat? Ministr Prymula sám – včera například na serveru Novinky.cz – skicuje budoucnost, v níž nosíme roušky, někam až do poloviny příštího roku, do chvíle, kdy přijde vakcína. Povinnosti nosit roušku by byli zbaveni lidé s potvrzením, že se nechali očkovat, říká dlouholetý předseda České vakcinologické společnosti s nevysvětlenými velkými částkami na svém účtu, kvůli nimž nedostal bezpečnostní prověrku. Opozice neprotestuje.
Druhé nevysvětlitelné ticho opozice zvolila ve věci zavírání škol. Prymula uvádí studie z Jižní Koreje a pak ještě zkušenosti Izraele, kde souvislost mezi otevřením škol a šířením viru potvrdil i premiér. Je pikantní, když se člověk, který sám jiné káral za selektivní výběr dat a studií, nechá chytit při tomtéž. Velká shrnující analýza švýcarské vzdělávací nadace Insights for Education, která změřila data ze 191 zemí světa (tady), dochází k závěru, že žádná jednoznačná souvislost mezi otevíráním či zavíráním škol a výskytem covidu neexistuje. Najdou se země, kde po zahájení výuky infekce narostla, například Francie. A najdou se země, kde ani otevření škol nezastavilo její pokles, například Chorvatsko.
Ozývají se významní vědci, jako je profesorka teoretické epidemiologie Sunetra Guptová z Oxfordu, kteří výslovně doporučují nejen to, aby se děti a studenti učili, ale také to, aby se co nejrychleji nakazili. Když prodělají ještě před chřipkovou sezonou infekci, zpravidla bez příznaků, nebudou pak ani teoreticky nebezpeční svým prarodičům. Vyšší imunizací společnosti přispějí k ochraně rizikových skupin.
Prymula má jedinou námitku, opatrnou: že zatím není prokázáno, že by imunita trvala déle než tři měsíce. To není prokázáno vědeckými studiemi nejspíš proto, že po tak krátké době studie, které by dokazovaly delší imunitu, ještě ani nemohou být hotové. Každopádně to, co se dnes u nás děje se školami – a skautskými oddíly, uměleckými školami apod. –, jde přímo proti doporučení Guptové a spol. i proti zdravému rozumu.
Část naší opozice, když už na to přijde řeč, zaprotokoluje, že je tedy proti zavírání škol. Opoziční „lídři“ nechtějí po Prymulovi výměnou za podporu jeho umrtvení společnosti na dva týdny a víc otevření škol, normální zahájení zimního semestru na vysokých školách. Nic. CVVM ve středu zveřejnilo šetření, v němž s plošným zavíráním škol nesouhlasí 51 procent respondentů a souhlasí 40 procent. Naše opozice nic. Proto byly u slova lídr použity uvozovky.