Vědci „oživili“ mrtvý mozek

průlomová studie?

Vědci „oživili“ mrtvý mozekNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Jak zpomalit odumírání mozkových buněk? Američtí vědci možná našli cestu, i když zatím jen u prasečích mozků. Tým vedený profesorem Nenadem Sestanem přišel s vlastním řešením, které v mozku ještě čtyři hodiny po vyjmutí z těla zvířete probouzelo jistou buněčnou a oběhovou aktivitu. Studie publikovaná v dubnu v časopisu Nature otevírá cestu ke zcela novému způsobu zkoumání mozkové činnosti.

Tým amerických vědců převážně z Yale School of Medicine napojil odebrané mozky celé čtyři hodiny po porážce zvířat na systém BrainEx, který do mozku pumpuje unikátní roztok vyživující a okysličující buňky. Běžně se má za to, že jakmile do mozku přestane proudit krev, mozkové buňky začnou v podstatě okamžitě odumírat a s nimi i celý orgán. V mozku připojeném na BrainEx se však podařilo obnovit mozkový metabolizmus, reakce mozkové tkáně na léčiva i elektrickou aktivitu jednotlivých buněk.

Filmoví znalci si jistě vzpomenou na sovětský sci-fi film Testament profesora Dowella, kde významnou roli hrála odříznutá hlava dotyčného profesora připojená na přístroj, který do ní pumpoval oživující roztok, právě ve stylu BrainExu.

Sami vědci však nechtějí své výsledky přecenit. „Ani na chvíli jsme nepozorovali nic jako elektrické impulzy spojované s vnímáním, povědomím či vědomím,“ upozorňuje Zvonimir Vrselja, jeden z autorů studie. „Správně řečeno, nejedná se o živý mozek, ale aktivní buňky v mozku.“

V prasečím mozku připojeném na BrainEx chyběla komunikace různých částí mozku mezi sebou. Přesto s sebou tato studie přináší velkou naději, že se podaří zlepšit péči o osoby se zástavou dechu a srdeční činnosti a zpomalit poškození jejich mozku.

Důsledky nového výzkumu však mohou přinést i celou řadu problémů. Již nyní není dostatek dárců orgánů k transplantacím. Významným zdrojem orgánů jsou osoby, u kterých byla konstatována mozková smrt. Pokud není mozková smrt tak jednoznačná, jak se lékaři dosud domnívali, ztíží to rozhodování, zda lze orgány odebírat. Pokud se podaří obnovit významnou část funkcí i u lidských mozků, bude nutné redefinovat celý pojem smrti a stanovit nová pravidla pro resuscitaci a transplantace.

O „oživování“ prasečích mozků referuje studie publikovaná v dubnu v časopisu Nature.

Čtěte také: Miliony za klikání myší. E-sporty chtějí i na olympijské hry

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články