Zemanův stav má posoudit nově vzniklé devítičlenné lékařské konzilium
ZEMANŮV ZDRAVOTNÍ STAV
Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana posoudí multioborové lékařské konzilium. Jeho vytvoření dnes potvrdila Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), jejíž ředitel a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral vznik konzilia inicioval. Výstup z práce konzilia předpokládá ÚVN na počátku listopadu, uvedla v tiskové zprávě její mluvčí Jitka Zinke.
Zavoral oslovil lékaře z různých zdravotnických zařízení i institucí napříč medicínskými obory. Zinke zároveň napsala, že lékařský tým, který pečuje o Zemana, se schází minimálně jednou denně. Specialisté ÚVN konzultují prezidentův stav s lékaři z dalších nemocnic. Na vznik konzilia upozornil server Seznam Zprávy, podle kterého je jedním ze členů končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Nemocnice složení týmu zveřejnit nechce.
Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o Zemanově schopnosti vykonávat úřad.
Zeman je i nadále hospitalizován na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. „Lékařský tým, pečující o prezidenta republiky, se schází podle aktuální potřeby, minimálně však jednou denně. Lékařská služba intenzivistů je na oddělení nepřetržitě,“ napsala mluvčí nemocnice. "Společně se specialisty z ÚVN probíhají od prvních dnů hospitalizace prezidenta republiky konzultace s řadou špičkových lékařů dalších nemocnic," dodala.
Zavoral podle ní minulý týden inicioval sestavení multioborového konzilia. "Oslovil renomované osobnosti medicíny předních zdravotnických zařízení i institucí napříč medicínskými obory," uvedla Zinke. Ze strany ÚVN je podle ní členům konzilia „v souladu se zákonem poskytována náležitá součinnost“. Kdo je členem týmu, nemocnice s odkazem na zákon a na „zachování klidu pro činnost“ zveřejňovat nechce. „Je předpoklad, že konzilium by mohlo učinit závěry počátkem listopadu,“ dodala mluvčí.
Lékař Zima, který se specializuje na klinickou biochemii a vnitřní nemoci, informaci o vzniku konzilia serveru Seznam Zprávy potvrdil. „Ano, jsem členem konzilia. Až se sejdeme a poradíme, vydáme vyjádření. Myslím si, že je to správné,“ řekl Seznam Zprávám. V nově vytvořeném sboru by mělo být podle serveru zhruba devět lékařů. Vedle Zavorala jsou mezi nimi odborníci se specializací na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha a také expert z oboru psychiatrie, napsal server.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) minulé pondělí zveřejnil zprávu ÚVN, kterou si vyžádal a podle níž není Zeman v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je navíc krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech. Poslanci a senátoři proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na předsedu vlády a Sněmovny podle článku 66 ústavy. V pátek nemocnice se Zemanovým souhlasem oznámila, že jeho zdravotní stav se díky komplexní léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil. Vystrčil má během listopadu požádat vojenskou nemocnici o další zprávu k prognóze Zemanova zdravotního stavu.
Konzilium by podle Seznam Zpráv mělo příští týden dostat lékařské podklady k Zemanově stavu, které následně bude analyzovat a poradí se, jaký výstup učiní. Zima očekává, že sbor lékařů vydá k situaci prohlášení.
Prezident je v péči ÚVN od neděle 10. října, podle Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Kancelář prezidenta republiky ani nemocnice žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuvedly, podle nepotvrzených informací médií má Zeman vážné problémy s játry.