Spojenci Turecka zabili a rozřezali na kusy kurdskou bojovnici
Ofenzíva proti Kurdům
Syrská kurdská milice YPG v pátek oznámila, že spojenci Turecka, kteří proti ní v severosyrské oblasti Afrín vedou ofenzivu, zabili a rozřezali na kusy kurdskou bojovnici. Tvrzení YPG se opírá o video, které koluje na sociálních sítích. Informovala o tom agentura Reuters.
Turecko se svými povstaleckými spojenci ze Svobodné syrské armády (FSA) minulý měsíc zahájilo v Afrínu pozemní a vzdušnou operaci s cílem z této pohraniční oblasti vytlačit kurdské milice, které Ankara považuje za teroristy napojené na kurdské separatisty v Turecku.
Rebelové podporovaní Tureckem podle představitele místní kurdské administrativy si údajně „hráli s tělem bojovnice a rozsekali ho,“ zatímco to celé natáčeli. Žena patřila k YPJ, což jsou ženské kurdské oddíly operující po boku YPG. „Z tohoto ohavného činu viníme tureckou vládu,“ řekl představitel. Turecké úřady se k obvinění zatím nevyjádřily.
Na videu bylo zkrvavené zohavené tělo. Mezi Kurdy žijícími v severní Sýrii snímek vyvolal velké rozhořčení. Na sociálních sítích kolují příspěvky, které bojovnici vzdávají hold.
Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bojovnice byla zabita severně od Afrínu, blízko tureckých hranic, kde Turecko dobylo od začátku ofenzivy území.
Zabitá žena se jmenovala Barin Kobaniová, což byla přezdívka odvozená od syrského kurdského města Kobani. Do YPJ vstoupila v roce 2015 a bylo jí asi 25 let. Spolu s ní byli u města Bulbul zabiti další tři kurdští bojovníci.
Turecko pokračuje v ofenzívě proti kurdskému Afrínu
Turecká armáda a její spojenecké syrské jednotky v tomto týdnu vytlačily kurdské bojovníky z další vesnice v severosyrské oblasti Afrín. Oznámila to turecká agentura Anadolu. Podle ní byli od začátku ofenzivy Kurdové nuceni vyklidit 27 lokalit – 20 vesnic a sedm návrší. Své domovy muselo opustit na 16 tisíc Kurdů.
Nejnověji odešli z Alí Káru, který je v těsné blízkosti turecké hranice. Turecko poslalo svou armádu do Afrínu 20. ledna s úkolem přinutit kurdské milice YPG odejít. Ankara je považuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko řadí k teroristickým organizacím.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve čtvrtek ostře kritizoval Francii za její postoj k turecké ofenzivě. Prezident Emmanuel Macron tento týden upozornil, že by operace neměla být záminkou k obsazení území. Přeje si, aby Ankara své kroky koordinovala se spojenci.
Turecký ministr Çavuşoglu prohlásil s narážkou na koloniální minulost Francie, že Francie není v postavení, aby někoho mohla poučovat. „Vědí (Francouzi) velmi dobře, o co v této operaci jde. My nejsme Francie, která obsadila Alžírsko,“ prohlásil ministr. Už ve středu řekl turecký premiér Binali Yildirim, že je naprosto mylné považovat tureckou operaci v Sýrii za invazi.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Samotná intervence se v Turecku stala terčem kritiky. Osm vysoce postavených představitelů turecké lékařské asociace, kteří protestovali proti vojenské akci Ankary na severu Sýrie, v úterý zadržela policie. Informovala o tom turecká státní agentura Anadolu. Už dříve ve vazbě skončilo kvůli kritice intervence do Kurdy obývané oblasti přes 300 lidí.
Na 20 000 kurdských přistěhovalců v Německu podle agentury DPA v Kolíně nad Rýnem demonstrovalo 27. ledna proti vojenské operaci turecké armády proti kurdské enklávě na severu Sýrie. Policie pak demonstraci předčasně rozpustila kvůli tomu, že se v davu objevily zakázané symboly Strany kurdských pracujících (PKK), například portréty bývalého lídra PKK Abdullaha Öcalana. Dva lidi policisté zadrželi.
Nálety poničily starověký chrám
Turecké nálety v severosyrské oblasti Afrín, kde leží i stejnojmenné město, také vážně poničily starověký chrám postavený Aramejci z prvního tisíciletí našeho letopočtu. S odkazem na syrskou vládní organizaci, která dění v zemi monitoruje, o tom v pondělí informoval zpravodajský server BBC.
Na internetu byly zveřejněny fotografie poničené části chrámového komplexu Ajn Dára, který postavili Aramejci v prvním tisíciletí před naším letopočtem.
Podle syrského ministerstva památek jsou škody způsobené na komplexu Ajn Dára srovnatelné s destrukcí v Palmýře. V oblasti Afrínu také leží několik vesnic, které jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO zapsány jako „starověké vesnice severní Sýrie“. Jejich historie sahá do sedmého století našeho letopočtu a pomáhají archeologům lépe chápat tamní společnost v období pozdní antiky.