„Zeman hledí přes dvoje růžové brýle a mluví o ekonomice asi 100 let zpět“
REAKCE EKONOMŮ NA PREZIDENTŮV PROJEV
S výhradami hodnotí analytici vánoční projev prezidenta Miloše Zemana, podle něhož zůstalo po epidemii covidu-19 jádro tuzemské ekonomiky, tedy průmysl, stavebnictví a zemědělství, téměř nedotčené. Upozorňují na to, že výrazně zasažený sektor služeb je pro česku ekonomiku naopak velmi významný.
Epidemie covidu-19 sice zanechala podle Zemana výrazné stopy na výkonnosti české ekonomiky, většina problémů se však týká sektoru služeb. Zeman ocenil vládu za to, že při epidemii našla odvahu zadlužit Česko.
„Je samozřejmé, že epidemie zanechala výrazné stopy na výkonnosti naší ekonomiky. Na druhé straně jádro naší ekonomiky, a to je průmysl, stavebnictví a zemědělství, zůstalo téměř nedotčené. A většina problémů se týká pouze sektoru služeb,“ uvedl Zeman.
Váží si toho, že Česko našlo odvahu se zadlužit. „Tyto dluhy jsme investovali do pomoci firmám, které by jinak mohly zkrachovat,“ uvedl. Vyslovil se pro to, aby stát po krátkodobé a dočasné pomoci začal v budoucnosti nabízet pomoc především prostřednictvím dlouhodobých úvěrů se zvýhodněnou úrokovou sazbou, odloženou dobou splatnosti a státní garancí. „Věřím, že skuteční podnikatelé s pomocí tohoto úvěrového rámce dokážou své firmy oživit a dovést je k prosperitě,“ konstatoval.
„Zeman má naprostou pravdu, jen mluví o ekonomice asi 100 let zpět. I přes mírný pokles příspěvku globalizace k ekonomickému růstu nadále platí, že čím vyspělejší země, tím vyšší podíl služeb na úkor zemědělství a těžby,“ řekl ČTK Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. V celé EU je podíl průmyslu 24 procent, v ČR naproti tomu 37 procent, v zemědělství je to 1,5 proti 2,5 procenta, připomněl.
„Rámcově lze s prezidentovým pohledem souhlasit, ovšem s několika ‚ale‘, uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Dopadů koronavirové krize podle něj nejsou vedle služeb ušetřeny ani jiné sektory. „Například stavebnictví se letos propadne nejspíše o osm procent a v příštím roce o dalších šest, takže pan prezident na věc hledí přes dvoje růžové brýle, když soudí, že patří mezi ‚téměř nedotčené‘ sektory,“ podotkl.
Pokud jde o zadlužování, je podle Dohnala dobře, že vláda našla odvahu. Je ale chyba, že dluh směřoval na neudržitelné výdaje typu rouškovné, podpora potravinové soběstačnosti apod. Naproti tomu výdaje na vzdělávání či výzkum a vývoj nerostou, poznamenal.
Podobný názor má i Kovanda. „Krizí navýšený dluh šel, jde a půjde skutečně z velké části na pomoc firmám, aby nezkrachovaly, a podnikům, aby nepropouštěly. Tato pomoc na dluh je účinná, neboť Česko si s přehledem udržuje nejnižší míru nezaměstnanosti v EU,“ uvedl.
Z prezidentova projevu lze podle Kovandy také vyvodit, že si přeje, aby stát zůstal i po krizi v ekonomice aktivnější než před jejím propuknutím, neboť hovoří o dlouhodobých zvýhodněných úvěrech se státní garancí. S tím ovšem nelze souhlasit, jelikož postátnění ekonomiky z dlouhodobého hlediska vede k „národohospodářské stagnaci“, dodal Kovanda.
Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) míní, že projev prezidenta byl spravedlivou tečkou za letošním rokem. Není podle něj jednoduché hodnotit nejnáročnější období posledních desítek let. Ocenil proto smysl pro objektivitu. „Zejména to, že se prezident nebál natvrdo říct, že mnozí pandemické situace pouze zneužívají pro zviditelnění a prosazování vlastních zájmů, aniž by nabídli jakoukoliv pomoc nebo řešení,“ podotkl.