Utajené smlouvy pro asistentku hejtmana za ANO. 130 tisíc měsíčně
ODMĚNY ASISTENTKY
Dnes již bývalá poradkyně ústeckého hejtmana hnutí ANO Jana Schillera a někdejší místopředsedkyně ústecké buňky hnutí ANO Vladislava Marschallová měla dostávat 130 tisíc korun měsíčně na základě smluv s Krajskou zdravotní (KZ). Na údajnou nestandardní smlouvu, kterou nyní zveřejnil server Hlídací pes a Seznam Zprávy, upozornil po svém odvolání 10. března bývalý předseda představenstva společnosti Jindřich Zetek. Své odvolání dal do souvislosti právě se skutečností, že na smlouvu upozornil.
Schiller ve středu oznámil, že nechá prověřit smlouvy Krajské zdravotní uzavřené po 16. listopadu, kdy bylo zvoleno nové představenstvo společnosti. Ta v kraji spravuje pět nemocnic. Koaliční ODS požadovala prověření smluv rádců ANO na krajském úřadě. Smlouvy chce hejtman zveřejnit, což požadoval STAN. Schiller ale řekl, že nezveřejní smlouvu své poradkyně Vladislavy Marschallové, ani její údajně fiktivní smlouvu s KZ na poradenství, protože smlouvu prověřuje policie. Marschallová po domluvě s hejtmanem skončila jako jeho poradkyně a rezignovala i jako krajská místopředsedkyně ANO, oznámil Schiller.
Výši smlouvy bývalá asistentka popírá. "Ne, ne, ne, bylo to jinak. Opravdu. Dohromady to bylo 66 tisíc. Jedna smlouva prostě celková, bylo to nějakých 66 tisíc,“ řekla Marschallová pro pořad České televize 168 hodin. Hejtman Schiller řekl, že o výši smlouvy podle svých slov nevěděl.
Představenstvo Krajské zdravotní, jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj, minulý týden odvolalo ředitele Aleše Chodackého, rada kraje vzápětí odvolala i Zetka. Podle Zetka uzavřel nestandardní smlouvu s Marschallovou právě Chodacký. V pátek Zetek řekl, že na Chodackého a Marschallovou podal trestní oznámení.
Hejtman ale uvedl, že inkriminovanou smlouvu s Marschallovou uzavřel Zetek. "To už bude teď slovo proti slovu," řekl. Hejtman řekl, že se shodl na prověření všech smluv s KZ uzavřených zejména během působení Zetka s koalicí, ve které jsou mimo hnutí ANO Spojenci pro kraj a ODS, která ráno oznámila, že požaduje prověření smluv poradců ANO. Uvedl, že smlouvy krajských poradců zveřejní. "Jediný, kdo odmítl zveřejnit svou smlouvu, je paní Marschallová, a to na radu svého právníka," uvedl hejtman. "Smlouvy, které jsou uzavřeny na krajském úřadě asi není potřeba prověřovat, protože ty jsou tady uloženy a jsou podloženy výkazy prací," řekl hejtman.
Za Zetkovým odvoláním podle hejtmana stálo dlouhodobé neplnění zadaných úkolů. Podle Schillera šlo o nezvládnuté jednání s odbory při akvizici rumburské a litoměřické nemocnice. Schiller uvedl, že se převod litoměřického špitálu přesune z původního dubnového termínu o měsíc, u rumburské nemocnice to bude zřejmě trvat až do konce roku.
"Bohužel to kraj bude stát možná další desítky milionů korun," uvedl Schiller. Dalším prohřeškem mimo jiné podle hejtmana bylo Zetkovo záměrné blokování navýšení platů zaměstnanců KZ o deset procent. Dále údajně Zetek příkazem prohlásil výpověď jednoho z lékařů za neplatnou a uzavřel mimosoudní dohodu, kdy by lékaři KZ vyplatila 5,5 milionu korun, což neschválilo představenstvo společnosti. Zetek tato tvrzení odmítl.