Čeští zbrojaři představili houfnici Morana. Její předchůdkyně už bojují na Ukrajině
NOVÁ ČESKÁ VÝZBROJ
České firmy představily na letošním ročníku nejvýznamnějšího evropského veletrhu vojenské techniky a obranných technologií v Paříži několik novinek. Největší ohlas sklidila nová kolová samohybná kanonová houfnice Morana, která je dílem šternberské společnosti. Pojmenovala ji podle figuríny, kterou Slované podle folklorních tradic na začátku jara zahánějí smrt. Slavnostního představení se účastnil český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann.
Morana je dalším přírůstkem do portfolia moderních samohybných houfnic společnosti Excalibur Army. „Navazujeme na tradici československého obranného průmyslu, který vždy patřil k významným průmyslovým odvětvím a exportérům. Abychom na světovém trhu obstáli, musíme vyvíjet nová řešení pro bezpečnost Evropy a jejích partnerů. Proto přicházíme s produkty, jako je houfnice Morana,“ vysvětlil Michal Strnad, majitel holdingu Czechoslovak Group, která je na veletrhu největším vystavovatelem.
Od stejného holdingu nejspíš pocházejí i houfnice Dana, které v neznámém počtu poskytla česká vláda jako pomoc napadené Ukrajině. Czechoslovak Group se v minulosti zabývala jejich modernizací. Ze skladu stejné společnosti mohou pocházet i pásové samohybné houfnice Karafiát, které rovněž poskytla vláda Ukrajincům.
Přinášíme detailní pohled na houfnici MORANA z dílny @excaliburarmycz, která je vlajkovou lodí naší expozice na veletrhu #Eurosatory2022. 🇫🇷
— CZECHOSLOVAK GROUP (@CSG_HOLDING) June 15, 2022
Další informace → https://t.co/DOpMhuUP36 pic.twitter.com/w4ZUpBuvOk
Nová houfnice disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží. Zbraňová nástavba je uložena na kruhové základně v zadní části podvozku, přičemž pohonná jednotka je umístěna za kabinou.
Nová česká houfnice Morana má plně automatické nabíjení a plně automatizované navedení děla. Standardní osádku houfnice tvoří řidič, velitel a operátor. Bojovou věž osádka plně ovládá přímo z kabiny, aniž by ji musela opustit. Další světovou premiérou bude taktický vyprošťovací a odsunový automobil Treva-30 postavený rovněž na podvozku Tatra Force 8x8.
Morana tak spojuje výhody lehkých kolových samohybných dělostřeleckých systémů a těžkých dělostřeleckých systémů na pásových podvozcích. Má lepší stabilitu a jízdní vlastnosti, přičemž všechna kola podvozku jsou řiditelná.
Velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann ocenil, že Česká republika dokáže vyvíjet moderní obranné technologie: „Moderní dělostřelecký systém je technologie důležitá nejen pro českou, ale i evropskou bezpečnost.“
Video of combat training received by the #Ukrainian army on #Czech Republic supplied 152-mm Dana self-propelled howitzers.
— EyesFromUkraine (@NowInUkraine) June 12, 2022
(24 systems were transferred - effective firing range 18.7 km (11.6 mi)).#StandWithUkraine #ArmUkraineNow pic.twitter.com/VSFCIEbxHg
„Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný potenciál k ničení protivníka i naději na ukončení konfliktu na svém území,“ myslí si David Čep z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Dělostřelecké systémy, které Česko dodalo Ukrajině, podle něj střílí dál než systémy ruské armády. Ukrajina, na kterou před čtvrt rokem vojensky zaútočilo Rusko, získala například samohybné houfnice Dana ráže 152 mm.
USA poslaly na Ukrajinu přes 80 houfnic M777, které se už zapojují do bojů na východě Ukrajiny. Stejný typ houfnic poslala i Kanada. Hlavní výhodou M777 je podle Čepa především nízká hmotnost, která je skoro poloviční než u jiných srovnatelných houfnic.